Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Promítání studentského filmu Hledání ztracené tmy

Promítání studentského filmu Hledání ztracené tmy

Světelný smog nás připravuje nejen o krásnou podívanou, ale i o zdraví. Trpí také příroda…

Místo konání akce: Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 15.11.2019 od 17:00

Promítání studentského dokumentárního filmu s úvodem a diskusí s Tomášem Koskem, spoluautorem filmu

Dokument pojednává o aktuální problematice světelného smogu v České republice a okolí. Ve filmu o tématu hovoří odborník na světelné znečištění a ochranu nočního životního prostředí Pavel Suchan, známý astrofotograf Petr Horálek a senátor Parlamentu České republiky Jiří Dušek. Film nabízí nový pohled na aktuální situaci a ukazuje, jak to vypadá na místech, kde je obloha ještě tmavá.

Projekce filmu proběhne v rámci Týdne vědy a techniky.

Program připravuje Jihlavská astronomická společnost, Pobočka Vysočina České astronomické společnosti a Muzeum Vysočiny Jihlava.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Světelné znečištění


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 24P/Schaumasse.

Snímek komety 24P/Schaumasse. Sever je nahoře, východ vlevo, proti originálu 3x zmenšeno. V době fotografování byla vzdálena od Země 0.669 au, od Slunce 1.517 au.

Další informace »