Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Průlomový první snímek černé díry a další hvězdářské zajímavosti (Nesmír - hvězdářské setkání pro nevidomé a slabozraké)

Průlomový první snímek černé díry a další hvězdářské zajímavosti (Nesmír - hvězdářské setkání pro nevidomé a slabozraké)

Další velmi zajímavé setkání pro slabozraké a nevidomé nadšence hvězdářstí se bude konat v SONS OO Uherské Hradiště.

Místo konání akce: SONS OO Uherské Hradiště, Palackého náměstí 293
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 06.06.2019 od 15:00 do 17:00

Tentokrát se účastníci mohou těšit na následující, velmi zajímavá, témata:

- První snímek černé díry: 10. dubna byla oznámena zpráva o průlomovém pozorování – vědci mezinárodního projektu Even Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí) pořídily první snímek černé díry v centru galaxie M87. Prostřednictvím reliéfu si ukážeme, jak takový snímek vypadá, povíme si, co nám znázorňuje a co to vlastně ty černé díry jsou.

- Měsíc: Jediná přirozená družice Země, básnicky označován jako Luna, stále tajemný i stále více poznávaný. Kromě Země to je jediné těleso, na kterém se procházel člověk. Prostřednictvím modelu Měsíce se seznámíme s jeho povrchem. A některé měsíční útvary si ukážeme za pomoci dalších modelů kráterů.

- Ukázka dalších zajímavých třírozměrných objektů z astronomie: Merkur, Venuše, Mars, model Sluneční soustavy a některé další. O každém z těchto objektů si ve stručnosti povíme některé důležité informace.

- Ukázka některých jiných pomůcek: hybridní publikace Zlaté století astronomie, hmatové publikace, internetové zdroje.

- Krátké seznámení s 3D tiskem: Pár praktických ukázek využití 3D tisku pro lidi se zrakovým hendikepem.

Další informace: https://www.nesmir.cz/




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »