Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Průlomový první snímek černé díry a další hvězdářské zajímavosti (Nesmír - hvězdářské setkání pro nevidomé a slabozraké)

Průlomový první snímek černé díry a další hvězdářské zajímavosti (Nesmír - hvězdářské setkání pro nevidomé a slabozraké)

Další velmi zajímavé setkání pro slabozraké a nevidomé nadšence hvězdářstí se bude konat v SONS OO Uherské Hradiště.

Místo konání akce: SONS OO Uherské Hradiště, Palackého náměstí 293
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 06.06.2019 od 15:00 do 17:00

Tentokrát se účastníci mohou těšit na následující, velmi zajímavá, témata:

- První snímek černé díry: 10. dubna byla oznámena zpráva o průlomovém pozorování – vědci mezinárodního projektu Even Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí) pořídily první snímek černé díry v centru galaxie M87. Prostřednictvím reliéfu si ukážeme, jak takový snímek vypadá, povíme si, co nám znázorňuje a co to vlastně ty černé díry jsou.

- Měsíc: Jediná přirozená družice Země, básnicky označován jako Luna, stále tajemný i stále více poznávaný. Kromě Země to je jediné těleso, na kterém se procházel člověk. Prostřednictvím modelu Měsíce se seznámíme s jeho povrchem. A některé měsíční útvary si ukážeme za pomoci dalších modelů kráterů.

- Ukázka dalších zajímavých třírozměrných objektů z astronomie: Merkur, Venuše, Mars, model Sluneční soustavy a některé další. O každém z těchto objektů si ve stručnosti povíme některé důležité informace.

- Ukázka některých jiných pomůcek: hybridní publikace Zlaté století astronomie, hmatové publikace, internetové zdroje.

- Krátké seznámení s 3D tiskem: Pár praktických ukázek využití 3D tisku pro lidi se zrakovým hendikepem.

Další informace: https://www.nesmir.cz/
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter v konjunkci

Další informace »