Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Seminář SMPH v Pardubicích - 2024

Seminář SMPH v Pardubicích - 2024

Tradiční podzimní seminář Společnosti pro meziplanetární hmotu se bude konat ve dnech 8. – 10. listopadu v Pardubicích. Místem konání a rovněž spolupořadatelem je Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice.

Místo konání akce: Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice
Typ akce: Konference
Termín konání akce: 08.11.2024 od 17:00 – 10.11.2024 do 12:00

REGISTRACE NA SEMINÁŘ - PŘIHLÁŠKA (účastnit se mohou samozřejmě i nečlenové SMPH :-) ):
google formulář - https://forms.gle/dcESuicBqLCrLR4eA

TRASA, UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ


Město Pardubice je dobře dostupné zejména vlakovou dopravou. Od železniční stanice se dá ke hvězdárně dojít pěšky (2 km / 30 minut). Letos se už dá cesta o něco zkrátit - je otevřen nadchod nad vlakovým nádražím (1.6 km / 25 min).
Lze využít místní MHD. Např. z Hlavního nádraží jedou autobusy č. 6, 10, 15, 24 na zastávku Domov mládeže, nebo Dukla, KD.
Pro ty, co přicestují auty, parkování je možné na parkovišti před budovou hvězdárny, nebo před nedalekým Domem kultury.

Drobné občerstvení bude během semináře k dispozici – káva, čaj, nápoje, sušenky…
Na páteční večeři, sobotní oběd a sobotní večeři se účastníci přesunou do restaurace „Pod Košem“. Svůj zájem o společná jídla v restauraci vyplňte v přihlášce; podle toho pak organizátoři upřesní restauraci počet míst pro rezervaci.

Pro zájemce o nocleh bude zajištěno ubytování v těsné blízkosti hvězdárny – Domov mládeže a školní jídelna Pardubice (380,- Kč / noc / osobu). Vážný zájem o toto ubytování, prosíme, vyplňte v přihlášce do 27. 10.! Je možnost i přespat ve spacáku na karimatce v budově hvězdárny. Při hledání jiného ubytování, třeba blízký penzion, všeobecně doporučujeme přečíst si předem recenze na webu.

Formulář – přihlášku na seminář – vyplňte nejlépe obratem, nejpozději však do 31. 10. (v případě zájmu o zajištěné ubytování a rezervaci místa v restauraci – jak už je uvedeno výše – do 27. 10.). Poplatek za seminář je dobrovolný.

Program semináře bude hotov a zveřejněn během pár dnů na https://kommet.cz/ a na https://www.astro.cz/




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Seminář SMPH


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »