Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Souhvězdí Oriona

Souhvězdí Oriona

Perla zimní oblohy nám může nabídnout mnoho tajemství... A víte, kolik je kolem ní mlhovin?

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary - Hůrky
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 04.12.2024 od 19:15

Jedno z nejvýraznějších a nejznámějších souhvězdí noční oblohy je Orion. Viditelné je od podzimu až do jara, nejlépe se ale na obloze ukazuje v zimně. Známé je od starověku, přesto stále ukrývá mnoho tajemství. S každým dalším pozorováním přicházejí nové objevy, ale také otázky. Orion je možná největším rodištěm nových hvězd v naší Galaxii, místem s obřími mlhovinami ledově chladného vodíku. Obsahuje obří žhavé hvězdy i červeného obra na samém konci životní dráhy. Dost možná bude místem, kde spatříme monumentální explozi umírající hvězdy v podobě supernovy.

Jaká tajemství v sobě ukrývá souhvězdí Oriona, poodhalí přednáška odborného pracovníka hvězdárny a popularizátora astronomie a kosmonautiky Jaroslava Maxy.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Hvězdárna Karlovy Vary


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »