Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Souhvězdí Oriona

Souhvězdí Oriona

Perla zimní oblohy nám může nabídnout mnoho tajemství... A víte, kolik je kolem ní mlhovin?

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary - Hůrky
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 04.12.2024 od 19:15

Jedno z nejvýraznějších a nejznámějších souhvězdí noční oblohy je Orion. Viditelné je od podzimu až do jara, nejlépe se ale na obloze ukazuje v zimně. Známé je od starověku, přesto stále ukrývá mnoho tajemství. S každým dalším pozorováním přicházejí nové objevy, ale také otázky. Orion je možná největším rodištěm nových hvězd v naší Galaxii, místem s obřími mlhovinami ledově chladného vodíku. Obsahuje obří žhavé hvězdy i červeného obra na samém konci životní dráhy. Dost možná bude místem, kde spatříme monumentální explozi umírající hvězdy v podobě supernovy.

Jaká tajemství v sobě ukrývá souhvězdí Oriona, poodhalí přednáška odborného pracovníka hvězdárny a popularizátora astronomie a kosmonautiky Jaroslava Maxy.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Hvězdárna Karlovy Vary


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »