Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Tajemství cesty na Mars

Tajemství cesty na Mars

Noc vědců na hvězdárně ve Vlašimi přináší návštěvníkům živou besedu s vědcem Mgr. Petrem Brožem, Ph.D. a dále doprovodný program, ve kterém bude odhaleno nejedno tajemství vědy.

Místo konání akce: Vlašim 1095
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2023 od 16:00 do 20:00

O cestě na rudou planetu a o její kolonizaci sní lidstvo dlouho. Na stránkách vědecko-fantastických knih i v hollywoodských filmem je takový počin snadný. Zapnou se motory a hop, během chvilky se hrdina či hrdinka nachází na nehostinné planetě, kde kosí nekonečné zástupy emzáků, aby tam nakonec mohli lidi žít. Jenže realita má k našim představám daleko. Cesta tam bude neskutečně náročná a před námi leží mnoho nebezpečí, které často ještě ani neznáme. Jaké to jsou? To odhalí účastníci živé besedy s Petrem Brožem, mladým vědeckým pracovníkem, držitelem několika ocenění, popularizátorem vědy i spisovatelem.

Program Noci vědců 2023 ve Vlašimi:
16:00 – 18:00 TAJEMSTVÍ hvězdárny (exkurze exteriéru i interiéru hvězdárny včetně meteostanic, časomíry, geologické sbírky s menhirem)
18:30 – 19:30 TAJEMSTVÍ cesty na Mars a soutěž pro děti o ceny
20:00 – TAJEMSTVÍ noční oblohy spojené s prohlídkou dalekohledů

Noc vědců 2023 ve Vlašimi Autor: Hvězdárna ve Vlašimi
Noc vědců 2023 ve Vlašimi
Autor: Hvězdárna ve Vlašimi
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Mars


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »