Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Thank God It´s Astrophysical Friday 1/2019

Thank God It´s Astrophysical Friday 1/2019

Tradiční přednáškové dopoledne nejen pro středoškoláky, které je pořádáno dvakrát ročně bude opět zaměřeno na tři zajímavá témata ze světa extrémních částí vesmíru. A možná pojmenujete i exoplanetu!

Místo konání akce: Hauerova 4, Předměstí, Opava, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 21.06.2019 od 9:00 do 13:00

Přestože jsou přednášky prioritně určeny studentům středních škol, je akce otevřena všem zájemcům z široké veřejnosti. Stačí se jen přihlásit mailem na adresu tomas.graf@fpf.slu.cz a v pátek 21. 6. 2019 dorazit do Opavy do kinosálu na Hauerovu 4!

Kromě programu inzerovaného níže se budete moci zapojit přímo na místě do ankety hledající vhodné jméno pro exoplanetu v souhvězdí Rysa s katalogovým označením XO-5b!

Na setkání s Vámi se těší Tomáš Gráf a všichni spolupachatelé z Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

P.S. A bude bageta i H2O ...

Program:
pátek 21. 6. 2019, 09.00 až 13.00 SELČ

Martin Urbanec (SU v Opavě) GW170817: Zlatý grál současné astrofyziky?

Camilo Posada (Kolumbie, nyní SU v Opavě, v angličtině) Is this a black hole?

Filip Blaschke (SU v Opavě) Kvantování představ o atomech aneb bestiář šílených hypotéz vedoucích k stále přesnějším výsledkům.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška 


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter v konjunkci

Další informace »