Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Vánoce očima astronoma

Vánoce očima astronoma

Jak a proč slavíme vánoční svátky na konci prosince? Co na to říká mytologie, věda a historie?

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.02.2025 od 19:15

Lidé oslavují konec roku už odpradávna. Toto významné období si připomínají napříč kulturami. Každý národ a každá doba slavily prostředek zimy jiným způsobem, s jinými tradicemi a legendami, vždy se ale více méně shodovaly na termínu, tedy období zimního slunovratu. Čas, kdy se začíná znovu prodlužovat den, světlo znovu zvítězí nad tmou, nastane čas hojnosti a svítá naděje na nový život, je odjakživa magický pro všechny lidi světa.

Nový pohled na toto období roku vám přiblíží odborný pracovník a lektor hvězdárny Jaroslav Maxa.

Vhodné od 11 let. Program v češtině.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Karlovy Vary


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »