Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Vánoce očima astronoma

Vánoce očima astronoma

Jak a proč slavíme vánoční svátky na konci prosince? Co na to říká mytologie, věda a historie?

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.03.2025 od 19:15

Lidé oslavují konec roku už odpradávna. Toto významné období si připomínají napříč kulturami. Každý národ a každá doba slavily prostředek zimy jiným způsobem, s jinými tradicemi a legendami, vždy se ale více méně shodovaly na termínu, tedy období zimního slunovratu. Čas, kdy se začíná znovu prodlužovat den, světlo znovu zvítězí nad tmou, nastane čas hojnosti a svítá naděje na nový život, je odjakživa magický pro všechny lidi světa.

Nový pohled na toto období roku vám přiblíží odborný pracovník a lektor hvězdárny Jaroslav Maxa.

Vhodné od 11 let. Program v češtině.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Karlovy Vary


12. vesmírný týden 2025

12. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 3. do 23. 3. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer končí viditelnost planety Venuše, zůstává Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je středně vysoká. Kotouč Slunce v souhvězdí Ryb překročí 20. března nebeský rovník a začne astronomické jaro. Sonda Blue Ghost vyfotila Zemi a Slunce během zatmění z povrchu Měsíce. Na ISS dorazila posádka mise Crew-10. Při misi Transporter 13 bylo vyneseno 74 družic. Americké výzkumné mise SPHEREx a PUNCH vynesl také Falcon 9, který si v týdnu připsal pět startů. Před 60 lety vystoupil poprvé do volného kosmu Alexej Leonov.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 H5 (Lemmon).

Snímek komety C/2023 H5 (Lemmon). Měřítko snímku je 2.2"/px, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země 3.834 au, od Slunce 4.395 au.

Další informace »