Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Večery pod hvězdami (29)

Večery pod hvězdami (29)

Večery pod hvězdami jsou pravidelnou akcí libereckého iQPLANETÁRIA. Každý první čtvrtek v měsíci přináší novinky z astronomie a kosmonautiky a především možnost pohlédnout na svět kolem nás z perspektivy umělé oblohy nad našimi hlavami. Promítají se zde unikátní fotografie a simulace, s jakými se v jiných planetáriích nesetkáte.

Místo konání akce: Nitranská 410/10, Liberec, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 02.03.2023 od 18:00

Březnové setkání vás vezme na vrchol havajské hory Mauna Kea. Ocitneme se v astronomickém ráji mezi kopulemi největších dalekohledů. Poté sestoupíme zpět do nižších poloh České republiky a prozkoumáme dění na noční obloze v březnu. Shrneme si, jak jsme prožívali průlet komety C/2022 E3 (ZTF) v blízkosti Země. Připomeneme také další zajímavé astronomické jevy a čerstvé události v kosmonautice a výzkumu Sluneční soustavy. Například testy velké rakety SuperHeavy společnosti SpaceX, nebo dění na Marsu.

Na akci je nutná regisrace na webu iqlandia.cz kvůli omezené kapacitě planetária (50 míst).
« zpět na kalendář akcí

Štítky: IQLANDIA, Večery pod hvězdami, Přednáška 


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »