Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  vesmírný tok

Vesmírný tok

Dokument představuje divákům poměrně novou oblast na poli astrofyziky – studium shluků kup galaxií, tzv. nadkup galaxií. Vizuálně podmanivé animace vesmírných objektů doprovází meditativní hlas vypravěče, který propojuje faktické informace s vyznáními úžasu.

Místo konání akce: Raisova 310, Nové Město, Jičín, Česko
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 09.11.2021 od 18:00

Jedná se o promítání oceněného filmu jako nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film roku 2020. Film který vás donutí k zamyšlení nad běžnými věcmi v životě. např. Kde se vzal kilogram???

Kromě pohledu do historie zkoumání vesmíru snímek zároveň srozumitelně předkládá obsah současného astrofyzikálního výzkumu. Skupina odborníků z celého světa sbírá pomocí komplikovaných teleskopů data k výzkumu nadkup galaxií. Snímek inovuje pro tento žánr běžný frontální výklad faktů a divák se stává účastníkem diskuzí mezi experty. Samotný proces bádání je pointou dokumentu, přičemž výsledky výzkumu mají potenciál rozšířit naše chápání zatím neprozkoumaných oblastí vesmíru.

/EN/

The film looks into the past of the universe’s exploration as well as comprehensively depicts ongoing astrophysical research. An international group of experts collect data using complex telescopes in order to explore galactic superclusters. The film innovates the genre’s habit of fact-stating by engaging the viewer in the experts’ discussion. Research itself is the point of the documentary, as the findings have the potential to further our understanding of the unexplored parts of the universe

https://online.watchandknow.cz/film/posledni-artefakt-the-last-artifact/




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Věda, Hluboký vesmír, Hlubinami vesmíru


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »