Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Ze života Kurta Gödela, blízkého přítele Alberta Einsteina (akce pro těžce zrakově postižené)

Ze života Kurta Gödela, blízkého přítele Alberta Einsteina (akce pro těžce zrakově postižené)

Zájemce se zrakovým hendikepem s životem a podivuhodným dílem Kurta Gödela seznámí prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. a RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. ze Společnosti Kurta Gödela a z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Místo konání akce: Komenského náměstí 2, Brno-střed, Česko
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 31.10.2019 od 18:00 do 19:30

S životem a podivuhodným dílem Kurta Gödela nás seznámí prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. a RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. ze Společnosti Kurta Gödela a z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Kurt Gödel byl podivín i génius - matematik, logik, filozof, jehož dvě věty o neúplnosti patří k jedněm z nejzajímavějších poznatků matematiky 20. století a stály u zrodu počítačů a informatiky. Druhou polovinu svého života strávil v Americe, kde byl blízkým přítelem Alberta Einsteina a přispěl svým řešením Einsteinových rovnic k zajímavým poznatkům o čase.

Paní RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. má připravené také:
- Möbiovu pásku (plocha, která má jen jednu stranu a jednu hranu).
- Kleinovu láhev (Existuje pouze ve čtyřrozměrném prostoru, v třírozměrném prostoru ji pouze nedokonale napodobíme).
- Demonstraci paradoxního zacyklení, které Godel využil ve svém důkazu nerozhodnutelné věty pomocí hudby: ideální je Bachův Nekonečný kánon, který se nachází v jeho díle Hudební obětiny.

Kde a kdy: 31. října 2019 od 18.00 do 19.30. Teiresiás, Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, Komenského náměstí 2, 602 00, Brno.

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Jak se zaregistrovat: Setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Na setkání se můžete zaregistrovat prostřednictvím e-mailu petr.dusek@nesmir.cz. Během registrace prosím o sdělení následujících informací: Vaše jméno a příjmení, počet účastníků (počítejte i případného průvodce / průvodkyni), E-mailový kontakt na vás, případně další informace.

Další případné informace: https://nesmir.cz/nesmirna-setkani
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kurt Gödel


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »