Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Ze života Kurta Gödela, blízkého přítele Alberta Einsteina (akce pro těžce zrakově postižené)

Ze života Kurta Gödela, blízkého přítele Alberta Einsteina (akce pro těžce zrakově postižené)

Zájemce se zrakovým hendikepem s životem a podivuhodným dílem Kurta Gödela seznámí prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. a RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. ze Společnosti Kurta Gödela a z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Místo konání akce: Komenského náměstí 2, Brno-střed, Česko
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 31.10.2019 od 18:00 do 19:30

S životem a podivuhodným dílem Kurta Gödela nás seznámí prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. a RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. ze Společnosti Kurta Gödela a z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Kurt Gödel byl podivín i génius - matematik, logik, filozof, jehož dvě věty o neúplnosti patří k jedněm z nejzajímavějších poznatků matematiky 20. století a stály u zrodu počítačů a informatiky. Druhou polovinu svého života strávil v Americe, kde byl blízkým přítelem Alberta Einsteina a přispěl svým řešením Einsteinových rovnic k zajímavým poznatkům o čase.

Paní RNDr. Blažena Švandová, Ph.D. má připravené také:
- Möbiovu pásku (plocha, která má jen jednu stranu a jednu hranu).
- Kleinovu láhev (Existuje pouze ve čtyřrozměrném prostoru, v třírozměrném prostoru ji pouze nedokonale napodobíme).
- Demonstraci paradoxního zacyklení, které Godel využil ve svém důkazu nerozhodnutelné věty pomocí hudby: ideální je Bachův Nekonečný kánon, který se nachází v jeho díle Hudební obětiny.

Kde a kdy: 31. října 2019 od 18.00 do 19.30. Teiresiás, Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, Komenského náměstí 2, 602 00, Brno.

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Jak se zaregistrovat: Setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Na setkání se můžete zaregistrovat prostřednictvím e-mailu petr.dusek@nesmir.cz. Během registrace prosím o sdělení následujících informací: Vaše jméno a příjmení, počet účastníků (počítejte i případného průvodce / průvodkyni), E-mailový kontakt na vás, případně další informace.

Další případné informace: https://nesmir.cz/nesmirna-setkani
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kurt Gödel


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Protuberance

Protuberance

Další informace »