Novinky
I druhá možnost přistání raketoplánu Discovery byla zrušena kvůli nízké oblačnosti poblíž přistávací dráhy. Další pokus o přistání přijde v úterý 20. dubna ve 13:33 SELČ na Floridě, online přenos na astro.cz sledujte od 12:25. Na přiloženém obrázku je vidět oblačnost okolo runwaye.

Přistání raketoplánu Discovery bylo odvoláno kvůli dešti a zatažené obloze na Floridě. Letoun má další šanci přistát o oblet Země později v 16:23 SELČ, náš přenos začne v 15:10. Na přiloženém obrázku můžete vidět aktuální počasí v místě přistání.

Naposledy jsme aktualizovali zprávy z mise STS-131. Přistání raketoplánu Discovery, jehož let se v těchto dnech chýlí ke konci, je v plánu v pondělí 19. dubna ve 14:48 SELČ na Floridě, online přenos přistání sledujte na astro.cz od 13:35.
Výbuch islandské sopky vyvrhl do atmosféry obrovské množství popela. Prach vyvolá zajímavé optické jevy v atmosféře. Pokud ho vítr zanese až k nám, uvidíme zbarvené západy slunce.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá ve středu 21. dubna 2010 v 19:00 hodin přednášku pro veřejnost s názvem Tajuplný svět měsíců. Podrobnější informace na stránkách hvězdárny.
NASA řeší problémy s chladícím systémem ISS, více v článku.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 10. 4. 20:00
Předpovídání zemětřesení. Návrat sondy Hayabusa (A. Vítek). Únorové počasí ve světě II. Roční období Tritonu. Planeta Pluto II (J. Rozehnal). Výzkum meteoritu Košice (J. Haloda). Raketoplán Discovery vzlétl. archiv pořadu
Posádka raketoplánu Discovery před malou chvílí na ISS dokončila druhý kosmický výstup mise. Při něm se astronauti dostali do problémů, když na exteriér stanice instalovali novou nádrž se čpavkem. Podrobnosti přineseme ve zpravodajství.
V sobotu 10. dubna se nad Sluncem vypařila další kometa z Kreutzovy skupiny komet. Statisticky jde o velmi vysoký nárust počtu komet této skupiny u Slunce (již 7. fragment od počátku roku 2010; normálně spatříme tak 4 jasné komety této skupiny u Slunce za rok). Je pravděpodobné, že větší shluk fragmentů se blíží (nebo už prošel) perihelem. Animace. Zdroj: Spaceweather.com.
