Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Vít Straka Kosmonautika

Přípravy ke startu raketoplánu Endeavour, plánovaného na neděli v 1:39 ráno SELČ, probíhají na Floridě bez problémů, avšak meteorologové předpovídají pouze 40procentní šanci dobrého počasí v době startu. Raketoplán se tak může dočkat dalšího odkladu, kdyby se tak stalo, vyhlídky na následující dny jsou příznivější (60 % v pondělí a 70 % v úterý).
Vít Straka Kosmonautika

Nenechte si ujít online přenos startu raketoplánu Endeavour STS-127 v neděli 12. července od 0:30. Start je naplánován na 1:39 SELČ. Více se o misi dočtete zde.
Petr Sobotka Ostatní

Prof. Miloslav Druckmüller z brněnského VUT vede tým, který vytvořil nejdokonalejší obrázek sluneční koróny na světě. V neděli odjíždí fotit zatmění Slunce znovu, tentokrát na Marshallovy ostrovy. Rozhovor na (idnes.cz)
Vít Straka Kosmonautika

V úterý v 19:18 přistálo v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě malé soukromé letadlo Gulfstream se sedmi astronauty, kteří by se měli v noci na neděli vydat v raketoplánu Endeavour na ISS. Po krátkém projevu velitele Marka Polanskyho a zapózování pro fotografy posádku odvezl z runwaye minibus. Oficiální odpočítávání ke startu začne ve čtvrtek ve 4 hodiny ráno SELČ, start se uskuteční v neděli v 1:39 SELČ. Určitě doporučuji Twitter velitele Polanskyho, kam píše i několikrát denně aktuality z příprav posádky k misi.
Petr Horálek Astronomie

Právě nyní můžete opět sledovat soumrak zabarvený sopečným prachem.
Redakce Astro.cz Astronomie

Aktualizovali jsme fotogalerii soumraků ovlivněných sopečným prachem ze Sarychev Peak. Přibyla pozorování z 5. července večer a 6. července ráno. Více.
Petr Horálek Astronomie

Včerejší posopečný soumrak 3. července 2009 zachytila i kamera Humlnet, která mířila na Sněžku (na sever). A podařil se husarský kousek - končící posopečný soumrak a NLC v jednom. Snímek. Video.
Petr Horálek Astronomie

Včera 3. července kolem 21:15 SELČ bylo možné pozorovat z ČR nad severozápadním obzorem posopečný soumrak ze sopky Sarychev. Výrazné jevy zachytila například kamera Humlnet v Krkonoších. Snímek. Video. Sledujte i dnes.
Petr Horálek Astronomie

Zítra ve 4 hodiny SELČ bude Země v odsluní, tedy nejdále od Slunce (152,1 mil. km). Tento každoroční jev je ale důkazem, že měnící se vzdálenost Země-Slunce není příčinou změn ročního období (je to sklonem zemské osy vůči rovině ekliptiky v důsledku precese). I když je Slunce nejdále, léto máme dost parné. Více v článku (EN). Prohlédněte si též Astronomický snímek dne. Pokud ovšem v době odsluní je zároveň Měsíc v novu v přízemí (tedy nejblíže k Zemi, úhlově největší) a nastane někde zatmění Slunce, bude to bezprostředně nejdelší možné sluneční zatmění (úplná fáze potrvá asi 7 a půl minuty). A taková příležitost nastane letos 22. července. V Číně a Tichomoří uvidí lidé nejdelší zatmění v tomto století. Podrobnosti připravujeme.

Novinky můžete odebírat přes RSS.


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »