Novinky
Nenechte si ujít online přenos startu raketoplánu Endeavour STS-127 v neděli 12. července od 0:30. Start je naplánován na 1:39 SELČ. Více se o misi dočtete zde.
Prof. Miloslav Druckmüller z brněnského VUT vede tým, který vytvořil nejdokonalejší obrázek sluneční koróny na světě. V neděli odjíždí fotit zatmění Slunce znovu, tentokrát na Marshallovy ostrovy. Rozhovor na (idnes.cz)
V úterý v 19:18 přistálo v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě malé soukromé letadlo Gulfstream se sedmi astronauty, kteří by se měli v noci na neděli vydat v raketoplánu Endeavour na ISS. Po krátkém projevu velitele Marka Polanskyho a zapózování pro fotografy posádku odvezl z runwaye minibus. Oficiální odpočítávání ke startu začne ve čtvrtek ve 4 hodiny ráno SELČ, start se uskuteční v neděli v 1:39 SELČ. Určitě doporučuji Twitter velitele Polanskyho, kam píše i několikrát denně aktuality z příprav posádky k misi.
Právě nyní můžete opět sledovat soumrak zabarvený sopečným prachem.
Aktualizovali jsme fotogalerii soumraků ovlivněných sopečným prachem ze Sarychev Peak. Přibyla pozorování z 5. července večer a 6. července ráno. Více.
Včerejší posopečný soumrak 3. července 2009 zachytila i kamera Humlnet, která mířila na Sněžku (na sever). A podařil se husarský kousek - končící posopečný soumrak a NLC v jednom. Snímek. Video.
Včera 3. července kolem 21:15 SELČ bylo možné pozorovat z ČR nad severozápadním obzorem posopečný soumrak ze sopky Sarychev. Výrazné jevy zachytila například kamera Humlnet v Krkonoších. Snímek. Video. Sledujte i dnes.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 4. 7. 20:00
Organické diody. Hvězdárna Pardubice (P. Komárek). Výstraha před počasím online. Kupy galaxií. Kosmické záření stále tajemné (M. Prouza). Pravděpodobnost srážky se Zemí (P. Scheirich). Dvojitá planetární soustava. archiv pořadu
Zítra ve 4 hodiny SELČ bude Země v odsluní, tedy nejdále od Slunce (152,1 mil. km). Tento každoroční jev je ale důkazem, že měnící se vzdálenost Země-Slunce není příčinou změn ročního období (je to sklonem zemské osy vůči rovině ekliptiky v důsledku precese). I když je Slunce nejdále, léto máme dost parné. Více v článku (EN). Prohlédněte si též Astronomický snímek dne. Pokud ovšem v době odsluní je zároveň Měsíc v novu v přízemí (tedy nejblíže k Zemi, úhlově největší) a nastane někde zatmění Slunce, bude to bezprostředně nejdelší možné sluneční zatmění (úplná fáze potrvá asi 7 a půl minuty). A taková příležitost nastane letos 22. července. V Číně a Tichomoří uvidí lidé nejdelší zatmění v tomto století. Podrobnosti připravujeme.
