Novinky
Phoenix přistál! - kosmická sonda Phoenix dnes v 1:37 přistála na povrchu Marsu. Foto: první emoce, první emoce (2)
Již v noci na zítřek v 1:38 SELČ má v severních oblastech Marsu přistát sonda Phoenix. Přímý přenos z JPL můžete sledovat od půlnoci na NASA TV (Media Channel) a od půl jedné také na kanálu Public Channel. Vysílání všech kanálů NASA TV je k dispozici zde. Po jedné hodině našeho času začne na astro.cz také komentovaný online přenos!
NASA zrušila v noci na dnešek poslední plánovanou korekci dráhy sondy Phoenix. Kosmické plavidlo prý drží natolik přesný kurs, že změna dráhy nebyla potřeba. Řídicí středisko si nicméně ponechává v záloze možnost korekce asi 8 hodin před přistáním.
Včera odpoledne v 15:20:09 UT odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck nosná raketa Rokot. Na její palubě byla mimo tří komunikačních družic řady Gonec i družice s názvem Jubilejnyj (Юбилейный). Ta byla vypuštěna jako připomínka 50. výročí vypuštění první družice světa Sputnik. Vysílání této družice, obsahující mluvené slovo, obrázky a "pípání" Sputniku, probíhá na frekvenci 435 MHz. Zdroj (RU)
Pokud budete mít jasno, podívejte se na otevřenou hvězdokupu Jesličky (souhvězdí Raka). Do neděle se v ní nachází planeta Mars. Více v tiskovém prohlášení.
Hvězdárna Valašské Meziříčí připravuje na 11. až 20. července 2008 Letní astronomický tábor pro mládež. Je ještě několik volných míst. Podrobnější informace na webu hvězdárny.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 24. 5. 20:00
Pára v automobilu. Meteory jiných planet (P. Koten). Cyklón v Barmě (M. Novák). Rekordní erupce hvězdy EV Lac. Složení stonařovských meteoritů (M. Bukovanská). Pět planet u hvězdy 55 Cnc (M. Šidlichovský). Na Marsu přistane Phoenix. archiv pořadu
Přesně před 200lety Stonařov na Jihlavsku zasypal velký déšť meteoritů. Stalo se tak 22. května roku 1808, krátce před 6. hodinou ranní. Program připravovaných výročních oslav naleznete v kalendáři.
Družice COROT objevila tři nové objekty. Dva z nich jsou exoplanety a třetím objektem je zřejmě hnědý trpaslík. Hmotnost tělesa s označením CoRoT-Exo-3b je více než 20 Jupiterů. Hranice mezi exoplanetami a hnědými trpaslíky je přitom 13 hmotností Jupiteru. CoRoT-Exo-3b obíhá okolo svého slunce ve vzdálenosti jen 0,052 AU, což je neobvykle málo. Zdroj (FR)
