Novinky
Jaký bude konec jednoho z měsíců planety Mars? Kdy umře Phobos se dočtete na webu oknavesmiru.cz. Nové fotky měsíce Phobos pak najdete na stránkách ČRo.
Na snímcích z koronografu LASCO 3 družice SOHO je v těchto dnech vidět Venuše. Další online snímky Slunce najdete na našem webu zde.
Robotickému dalekohledu D50, který je ve zkušebním provozu na Astronomickém ústavu AV ČR, v. v. i. v Ondřejově, se podařilo poslední dubnovou noc napozorovat optický dosvit gama záblesku označeného GRB080430. Více na stránkách Astronomického ústavu.
Včera měla proběhnout čtvrtá korekce dráhy sondy Phoenix. NASA ale nakonec usoudila, že kurs sondy není nutné korigovat a manévr odvolala (zdroj). Další korekce dráhy je naplánována na 17. května. Phoenix má na Marsu přistát 26. května v 1:33 našeho času. Během nadcházejícího týdne připravíme další informace.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 10. 5. 20:00
Fyzika saxofonu. Výhody kreslení hvězdné oblohy (P. Horálek). Výškové povětrnostní mapy. Proč létají komety? 200 let pádu meteoritů na Stonařov (M. Bukovanská). OSN a vesmírný mír (L. Perek) archiv pořadu
Chcete se dozvědět něco o pozorování proměnných hvězd? Naučit se používat CCD kameru, nebo jen strávit "astronomickou dovolenou" v Krkonoších? Pak se zúčastněte letního 48. Praktika pro pozorovatele proměnných hvězd. Více informací na stránkách SPPH ČAS.
Astronomové zřejmě objevili nový typ hvězdy. Jedná se o pulsujícího uhlíkového bílého trpaslíka. Podrobnosti (EN)
V Muzeu Vysočiny Jihlava můžete až do 1. června navštívit výstavu Poslové z Vesmíru. Expozice je věnována především 200. výročí pádu stonařovských meteoritů. Na výstavě je však k vidění i množství dalších meteoritů, vltavínů, tektitů, ale i informací o impaktech, meteorech a bolidech. Další informace na stránkách Jihlavské astronomické společnosti.
Administrátor americké NASA Michael Douglas Griffin byl podle časopisu TIME zařazen mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Umístil se 55. pozici. (Zdroj TIME)
