Novinky
Rentgenová družice Chandra pořídila snímek nejtěžší černé díry. Binární systém se nachází v blízkosti známé galaxie M33. Je v něm hvězda 70krát těžší než Slunce a černá díra 16krát těžší. Mezi černými dírami, které vznikly kolapsem hvězdy, je to dosud nejvyšší zaznamenaná hmotnost. (podrobnosti EN)
Koncem října vystartuje první čínská sonda k Měsíci Chang'e I. Na start už se prodalo 2000 vstupenek pro veřejnost. Na palubě bude mít výkonné kamery a rentgenový spektrometr pro pořízení trojrozměrných snímků povrchu Měsíce, studium měsíčního prachu a prostředí mezi Zemí a Měsícem. (podrobnosti EN)
Výbor ČAS - Východočeská pobočka si Vás dovoluje pozvat na členskou schůzi ČAS – východočeské pobočky, která se bude konat v sobotu 10. listopadu 2007 od 10 hodin v přednáškové místnosti Hvězdárny v Úpici.
Na večerní obloze lze pozorovat do konce října poměrně jasnou kometu C/2007 F1 LONEOS. Více informací o kometě ZDE. Rozhovor o kometě s Kamilem Hornochem na konci pořadu Nebeský cestopis ze 13. října
O tomto víkendu (12. – 14.10.) se v rámci české účasti v Mezinárodním heliofyzikálním roce 2007 (IHY 2007) koná na hvězdárně ve Valašském Meziříčí česko-slovenský sluneční seminář. Na 50 účastníků z Česka i Slovenska si postupně vyslechne přednášky předních odborníků, kteří referují o jednotlivých specializacích sluneční fyziky a o nejnovějších objevech a teoriích. O IHY 2007 se více dozvíte na http://ihy2007.astro.cz/.
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 13. 10. 20:00
Studium vlasů. Noc vědců (P. Suchan). Srpnové počasí. Stříbro z astronomické olympiády. Novinky z exoplanet (J. Grygar). Jasná kometa F1 LONEOS (K. Hornoch). Záhadná molekula na Venuši. archiv pořadu
Občanské sdružení zájemců o kosmonautiku s názvem Kosmo Klub pořádá v sobotu 13. října seminář 50 let kosmonautiky. Program se koná od 10:30 v Horních Počernicích (Praha 20). Bližší informace naleznete na stránkách semináře. Mezi návštěníky zavítají i dva významní hosté - kosmonaut-kandidát Oldřich Pelčák a publicista Pavel Toufar.
Soustava radioteleskopů ATA (Allen Telescope Array) začala hledat život ve vesmíru. Je složena ze 42 antén o průměru 6 metrů. Provozuje ji SETI a Kalifornská univerzita (podrobnosti EN)
Americká sonda New Horizons, která má namířeno k Plutu, zkoumala v posledních měsících Jupiter. Jedním z mnoha výsledků je vylepšení poznatků o Jupiterově magnetosféře. (podrobnosti EN)
