Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Kubala Astronomie

Jak vypadá kometa Lulin v ultrafialové a rentgenové části spektra se můžete podívat v odkaze. Kometu si vzal na paškál konce ledna kosmický dalekohled Swift.
Petr Horálek Astronomie

Na expedici do Číny za zatměním Slunce se uvolnilo jedno místo. Pokud máte zájem, rozhodně se co nejdříve informujte u pana Jana Sládečka. Pokud se stane, že se ozvete pozdě, nelitujte - budete v případě zájmu vedeni jako náhradníci. Více (expedice č. 1).
Petr Horálek Astronomie

Na spaceweather.com se objevil odkaz na zdařilé video zachycující bolid pozorovaný během maratonského běhu v Austinu, státu Texas v USA, včera 15. února 2009. Podle současných informací se nejednalo o fragmenty ze srážky družic z úterý 10. ledna 2009. Více.
Petr Horálek Astronomie

Dnes 9. února 2009 večer při východu Měsíce (kolem 17:12 SEČ) bude možné fotograficky pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Maximální fáze, která díky malé úhlové vzdálenosti Měsíce od plného zemského stínu bude očima pozorovatelná, proběhne bohužel ještě pod obzorem. Konec úkazu nastane v 17:40 SEČ. Více na spaceweather.com
Petr Horálek Astronomie

Zítra (30. ledna 2009) bude možné za jasného počasí najít pomocí Měsíce planetu Venuši na denní obloze. V dopoledních hodinách Měsíc ve fázi 3 dny před první čtvrtí mine Venuši na obloze jen o 1° (dva měsíční úplňky). Venuši jako nehybný bod najdeme jižně od Měsíce (asi 40° východně od Slunce). Na večerní obloze pak oba objekty utvoří nápadné fotogenické seskupení.
Michal Václavík Astronomie

Astrosetkání na letišti Aeroklubu Hodkovice
Dne 31. ledna se uskuteční setkání amatérských astronomů, které se tradičně koná na letišti Aeroklubu Hodkovice. Pro veřejnost bude připravena prohlídka dalekohledů a další astronomické techniky. V případě jasného počasí budete moci pozorovat Slunce, Měsíc, planety a po setmění i další objekty noční oblohy. Více informací v pozvánce.
Petr Kubala Astronomie

Jasná Venuše, která dominuje večernímu nebi, mine ve čtvrtek 22. ledna na obloze Uran. Více v článku.
Petr Horálek Astronomie

Nad Skandinávií včera (19. ledna 2009) v 16:28 UT zazářil extrémě jasný bolid. Podaná hlášení a video najdete na spaceweather.com, konkrétně ZDE (anglicky).



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »