Astronomie
Jak vypadá kometa Lulin v ultrafialové a rentgenové části spektra se můžete podívat v odkaze. Kometu si vzal na paškál konce ledna kosmický dalekohled Swift.
Na expedici do Číny za zatměním Slunce se uvolnilo jedno místo. Pokud máte zájem, rozhodně se co nejdříve informujte u pana Jana Sládečka. Pokud se stane, že se ozvete pozdě, nelitujte - budete v případě zájmu vedeni jako náhradníci. Více (expedice č. 1).
Na spaceweather.com se objevil odkaz na zdařilé video zachycující bolid pozorovaný během maratonského běhu v Austinu, státu Texas v USA, včera 15. února 2009. Podle současných informací se nejednalo o fragmenty ze srážky družic z úterý 10. ledna 2009. Více.
Dnes 9. února 2009 večer při východu Měsíce (kolem 17:12 SEČ) bude možné fotograficky pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Maximální fáze, která díky malé úhlové vzdálenosti Měsíce od plného zemského stínu bude očima pozorovatelná, proběhne bohužel ještě pod obzorem. Konec úkazu nastane v 17:40 SEČ. Více na spaceweather.com
Zítra (30. ledna 2009) bude možné za jasného počasí najít pomocí Měsíce planetu Venuši na denní obloze. V dopoledních hodinách Měsíc ve fázi 3 dny před první čtvrtí mine Venuši na obloze jen o 1° (dva měsíční úplňky). Venuši jako nehybný bod najdeme jižně od Měsíce (asi 40° východně od Slunce). Na večerní obloze pak oba objekty utvoří nápadné fotogenické seskupení.
Na internetu jsou první fotografie z dnešního prstencového zatmění, najdete je na spaceweather.com. Podrobnosti se dočtete v článku.
Astrosetkání na letišti Aeroklubu Hodkovice
Dne 31. ledna se uskuteční setkání amatérských astronomů, které se tradičně koná na letišti Aeroklubu Hodkovice. Pro veřejnost bude připravena prohlídka dalekohledů a další astronomické techniky. V případě jasného počasí budete moci pozorovat Slunce, Měsíc, planety a po setmění i další objekty noční oblohy. Více informací v pozvánce.