Astronomie
Astronomové využijí "exoplanetární" družici Kepler také k lepšímu odhadu rozměru vesmíru. Použijí k tomu přesná měření proměnných hvězd cefeid. (zdroj EN)
O možnosti výskytu poerupčních soumraků mluvil dnes na ČT1 a ČT24 Petr Horálek ve Studiu 6. Shlédnout video můžete na archivu ČT: První část, Druhá část.
Zítra 7. dubna, přesně ve 21:13, si připomeneme 50 let po pádu meteoritu Příbram. Za světovým úspěchem československé astronomie stál především Zdeněk Ceplecha. Astro.cz s ním připravuje exkluzivní rozhovor.
Prach z druhé erupce sopky Mt. Redoubt (z 27. března 2009) se dnes a zítra rozmělní nad střední Evropou. Zdali však způsobí výrazné jevy během soumraků, není jisté. Došlo však ke třetí erupci sopky, a to včera 4. dubna 2009 ve 13:58 UT. Prach z této erupce dorazí nad Evropu zhruba ze týden. Sledujte a fotografujte soumraky. Zdařilé fotografie nám můžete zaslat na info(@)astro.cz.
Vyšel Exoplanetární kurýr 2/2009. Více informací ZDE.
Výbuch aljašské sopky Mt. Redoubt ze 23. března 2009 pravděpodobně přinese několikadenní podívanou v podobě rudých soumraků podobně jako sopka Kasatochi na konci srpna minulého roku. Podrobnosti připravujeme. Animace pohybu sopečného prachu. Zdroj: spaceweather.com.
Vyšel 3. oběžník ČOV Mezinárodního roku astronomie. Čtěte více (PDF).
Pozvánka!
Pražská pobočka ČAS pořádá v sobotu 28. 3. 2009 přednáškový den spojený s výroční schůzí v přednáškovém sále pražské ZOO.
Bližší informace viz PP ČAS