Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Stříbřitá oblaka s chvostem komety? Tak se jmenoval náš letošní článek o období viditelnosti nočních svítících oblak (NLC), které měla tento rok doplnit poměrně jasná kometa C/2009 R1 McNaught. Bohužel vývoj její jasnosti nakonec nebyl tak rychlý, jak se předpokládalo, a kometa se snadno ztratila v záři městy osvětleného obzoru. Přesto právě název článku připomíná úchvatný snímek Dobesbergera Rudiho a Hermanna Weixlbauma z Rakouska ze 29. června 2010. Fotku si můžete vychutnat ZDE.
Petr Horálek Astronomie

Právě byla vidět noční svítící oblaka. S velkou pravděpodobností se ukáží i mezi 2. a 4. hodinou ráno. Sledujte online snímky ze SZ-SV obzoru na ukazy.astro.cz.
Petr Horálek Astronomie

Včera večer a dnes ráno byla pozorovatelná noční oblaka. Především ta ranní pak byla poměrně výrazná. Více na ukazy.astro.cz. Počasí v nejbližších dnech bude přát k vyhlížení dalších NLC. Pakliže máte zájem NLC spatřit, můžete se zdarma přidat k odběratelům alertů.
Redakce Astro.cz Astronomie

Dnes ve 13:28 letního času nastává letní slunovrat. Slunce zapadá úhlově nejdále (na SZ) od západního bodu, a to o 40° (pro 50° severní šířky). Den je nejdelší a noc nejkratší. Vůbec nenastává astronomická noc (Slunce neklesne kolem místní půlnoci pod obzor níže jak 16.5° - pro 50° severní šířky) a za jasného počasí v ideálnch podmínkách (například na vrcholcích Krkonoš) je možné pozorovat tzv. "plovoucí soumrak". K němu se letos přidává i kometa McNaught a možná i noční oblaka. Dny se ode dneška již budou pozvolna zkracovat.
Redakce Astro.cz Astronomie

Na internetu kolují informace o katastrofickém dopadu maxima sluneční aktivity v roce 2013. Jde z velké části o zavádějící informace. Podrobnosti uvádějící vše na pravou míru připravujeme.
Redakce Astro.cz Astronomie

Spustili jsme pro vás stránku, která uvádí na pravou míru fakta kolem apokalyptického roku 2012. Obsah stránky se bude průběžně doplňovat. Najdete ji v sekci Rady, konkrétně ZDE.
Petr Horálek Astronomie

Pokud jste si všimli nad západním obzorem zajímavé barevné dvojice poměrně výrazných bodů, jde o planetu Mars (načervenalou) a hvězdu Regulus ve Lvu (namodralou). Planeta se k hvězdě na obloze nejvíce přiblíží v neděli 6. června - obě tělesa bude dělit úhlová vzdálenost 0.8°. Jasné těleso nízko nad obzorem je pak planeta Venuše. Počasí ke spatření nedělní konjunkce bude přát.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »