Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Sobotka Astronomie

Byla spuštěna nová služba českým čtenářům stránek ESO. Vybrané snímky ze 16 rozsáhlých fotogalerií eso.org nyní najdete také na českých stránkách. Fotografie mají české titulky. Spolu s rubrikou Obrázek týdne tak fotogalerie nabízejí pohled na současnou nejvýkonnější astronomickou techniku a skrze ni pohled do vesmíru. Přejeme příjemné zážitky. (fotogalerie)
Petr Sobotka Astronomie

Kosmický dalekohled Chandra našel na neutronové hvězdě (pozůstatek po supernově Cassiopea A) tenkou uhlíkovou atmosféru. (zdroj)
Petr Horálek Astronomie

Nad Indonésií 8. října explodoval asteriod. Síla exploze byla asi 3-krát silnější než hirošimská atomová bomba. Naštěstí nikdo nebyl zraněn. Více (anglicky).
Petr Sobotka Astronomie

Obě sondy STEREO A i B sledovaly stejnou protuberanci na Slunci. Každá sonda ale z jiného úhlu. Vzniká tak prostorová představa jevu. Protuberance nastala 26. 9. a trvala 30 hodin. (video)
Petr Horálek Astronomie

Dnes v noci z dneška na zítřek (z 20. na 21. října) nastává poměrně výjimečné maximum roje Orionid. Více v článku.
Pavel Suchan Astronomie

Vyšel oběžník ČOV IYA 2009 č. 5. Najdete v něm informace o Galileovských nocích 22. - 24. října 2009. Stáhnout si jej můžete ZDE (PDF).
Petr Horálek Astronomie

Dnes ve 13:31 SELČ dopadne do kráteru Cebeus družice LCROSS, která má za úkol hledat na Měsíci vodní částice. Přímý přenos z dopadu můžete sledovat na NASA TV. Více informací ZDE (EN) a ZDE (CZ). O misích též v článcích na astro.cz - článek 1, článek 2.
Petr Sobotka Astronomie

Nový prstenec Saturnu
Nový prstenec Saturnu
Spitzerův kosmický dalekohled objevil nový prstenec Saturnu. Jde o zdaleka největší a nejširší prstenec!
(více)
Petr Horálek Astronomie

Ptáte-li se, co způsobuje nápadné nafialovělé a narudlé zabarvení oblohy za soumraku (a způsobovalo i v minulých srpnových a zářijových dnech), tak vězte, že je to stále prach ze sopky Sarychev. Sledujte i dále. O sopce jste se mohli dočíst zde a zde. Výrazné úkazy nejen s tím spojené pak shrnuje červencová fotogalerie zde.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »