Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Ptáte-li se, co způsobuje nápadné nafialovělé a narudlé zabarvení oblohy za soumraku (a způsobovalo i v minulých srpnových a zářijových dnech), tak vězte, že je to stále prach ze sopky Sarychev. Sledujte i dále. O sopce jste se mohli dočíst zde a zde. Výrazné úkazy nejen s tím spojené pak shrnuje červencová fotogalerie zde.
Redakce Astro.cz Astronomie

Noční oblohu zdobí meteorický roj Perseid. Nejlepší nocí na pozorování je noc z 12. na 13. srpna. Bohužel bude rušit Měsíc.
Vít Straka Astronomie

Další odklad pro Endeavour, start 13. 7. v 1:13 byl zrušen kvůli bouřkovým mrakům poblíž kosmodromu. Další pokus o start je v plánu 14. 7. v 00:51 SELČ, online přenos můžete sledovat zde od 23:30.
Petr Horálek Astronomie

Právě nyní můžete opět sledovat soumrak zabarvený sopečným prachem.
Redakce Astro.cz Astronomie

Aktualizovali jsme fotogalerii soumraků ovlivněných sopečným prachem ze Sarychev Peak. Přibyla pozorování z 5. července večer a 6. července ráno. Více.
Petr Horálek Astronomie

Včerejší posopečný soumrak 3. července 2009 zachytila i kamera Humlnet, která mířila na Sněžku (na sever). A podařil se husarský kousek - končící posopečný soumrak a NLC v jednom. Snímek. Video.
Petr Horálek Astronomie

Včera 3. července kolem 21:15 SELČ bylo možné pozorovat z ČR nad severozápadním obzorem posopečný soumrak ze sopky Sarychev. Výrazné jevy zachytila například kamera Humlnet v Krkonoších. Snímek. Video. Sledujte i dnes.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »