Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Zítra ve 4 hodiny SELČ bude Země v odsluní, tedy nejdále od Slunce (152,1 mil. km). Tento každoroční jev je ale důkazem, že měnící se vzdálenost Země-Slunce není příčinou změn ročního období (je to sklonem zemské osy vůči rovině ekliptiky v důsledku precese). I když je Slunce nejdále, léto máme dost parné. Více v článku (EN). Prohlédněte si též Astronomický snímek dne. Pokud ovšem v době odsluní je zároveň Měsíc v novu v přízemí (tedy nejblíže k Zemi, úhlově největší) a nastane někde zatmění Slunce, bude to bezprostředně nejdelší možné sluneční zatmění (úplná fáze potrvá asi 7 a půl minuty). A taková příležitost nastane letos 22. července. V Číně a Tichomoří uvidí lidé nejdelší zatmění v tomto století. Podrobnosti připravujeme.
Petr Horálek Astronomie

Ve Francii, v Nizozemí a v Anglii byly 29. června pozorovány výrazné posopečné soumraky (ze sopky Sarychev Peak). Fotogalerie.
Petr Sobotka Astronomie

Oči už dávno nestačí. Výzvy současné astronomie hodnotí doc. Luboš Perek z Astronomického ústavu AV ČR, doc. Zdeněk Mikulášek z Přírodovědecké fakulty MU Brno a dr. Miroslav Brož z Astronomického ústavu MFF UK v pořadu Třetí dimenze ČRo Leonardo. (archiv pořadu)
Petr Horálek Astronomie

Na severní polokouli došlo k třetí intenzivní sopečné erupci. 12. června vybuchla sopka Sarychev Peak na ostrově Matua (ostrov mezi Kamčatkou a japonským Hokkaido) a uvolnila obrovské množství oxidu siřičitého, který v těchto chvílích putuje nad Spojenými státy a Kanadou. Je opět možné, že nás v dohledné době čekají výrazné rudé soumraky. Snímky z družice GOME-2 (pohyb mas oxidu siřičitého). Snímek erupce vulkánu z ISS.
Petr Horálek Astronomie

Byla aktualizována fotogalerie nočních svítících oblaků od 20. června večer do 22. června ráno. Děkujeme všem, kteří do redakce poslali své fotografie! Více ZDE.
Petr Horálek Astronomie

Nad severozápadním obzorem jsou právě nyní vidět noční svítící oblaka.
Petr Horálek Astronomie

Dnes ráno byly nad územím pozorovatelná velmi intenzivní noční svítící oblaka. Více v článku. Pokud jste úkaz fotografovali, můžete nám fotky poslat na info@astro.cz. Rádi je zveřejníme.
Petr Horálek Astronomie

Včera 20. června 2009 kolem 23:20 byla nízko nad obzorem pozorovatelná noční svítící oblaka. Fotografie z Pardubic:

NLC z Kunětické hory u Pardubic 20. 6. 2009 ve 23:31 SELČ. Autor: Petr Horálek
NLC z Kunětické hory u Pardubic 20. 6. 2009 ve 23:31 SELČ.
Autor: Petr Horálek




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »