Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Pavel Suchan Astronomie

Pořad České televize Milénium o problematice světelného znečištění - odvysílaný dne 24. dubna 2009 v rámci Mezinárodního týdne temného nebe. Hosty byli vedoucí odd. speciální ochrany přírody Správy Národního parku Podyjí Ing. Martin Škorpík a předseda odborné skupiny pro temné nebe České astronomické společnosti Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. (video).
Petr Horálek Astronomie

Na ranní obloze 21. května (zítra) bude nad východním obzorem před východem Slunce pozorovatelné fotogenické trojúhelníkové seskupení Venuše, Marsu a Měsíce ve fázi úzkého srpku.
Redakce Astro.cz Astronomie

Astronomický ústav AV ČR, zve na tiskovou konferenci "50 let od pádu Příbramských meteoritů", která se koná ve středu 6. května 2009 od 10:00 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 108. (více)
Petr Sobotka Astronomie

Předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS, Bc. Luboš Brát v reportáži pořadu PORT na ČT2 (2.5.2009) - Lovec proměnných hvězd (archiv ČT)
Petr Horálek Astronomie

Pokud se vám navečer po západu Slunce vyjasní nad západním obzorem, budete dnes 26. dubna moci spatřit pěkné seskupení "mladého" Měsíce (s popelavým svitem), planety Merkur (1.5° "dole" od Měsíce) a hvězdokupy Plejády 0.6° "nahoře" od Měsíce. K pozorování si najděte místo nerušené městským osvětlením a odkrytým západním obzorem. Úkaz je nejlepší sledovat očima nebo malým dalekoledem, např. loveckým triedem.
Redakce Astro.cz Astronomie

Zítra 22. dubna 2009 v časných ranních hodinách nastane zvýšená frekvence meteorického roje Lyridy. Podrobnosti v článku. Po 5. hodině ranní také sledujte pozoruhodné seskupení Měsíce, Marsu, Venuše a Uranu. Své fotografie nám můžete zaslat na info(@)astro.cz (znak (@) nahraďte za @).
Petr Horálek Astronomie

Na ranní obloze (po 5. hodině) lze sledovat trojici planet - jasnou Venuši, jižně od ní narudlý Mars a triedrem východně od Marsu Uran. 22. dubna se k tělesům připojí úzký měsíční srpek a tělesa vytvoří jedinečný fotogenický čtyřúhelník. Pokud se vám úkaz podaří vyfotografovat, určitě nám fotografie zašlete na info(zavinac)astro.cz. Sejde-li se několik zdařilých snímků, vydáme krátký článek s fotogalerií. Skutečně zdařilé fotografie můžete též zasílat do ČAM.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »