Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Pavel Suchan Astronomie

V Jizerské oblasti tmavé oblohy (JOTO) se již podruhé bude konat asronomický den, a to v sobotu 18. září od 16 hodin. Na programu je několik přednášek a samozřejmě za přízně počasí pozorování noční oblohy. Více informací naleznete ZDE (pozvánka PDF).
Petr Horálek Astronomie

Pořad Hlubinami vesmíru na TV Noe s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2009 (1. díl) bude mít premiéru tuto sobotu 4. září 2010 ve 21:05. Další informace.
Miroslav Šulc Astronomie

Článek Planeta X a fenomén 2012 byl doplněn o výpočet hvězdné velikosti Nibiru na obloze za předpokladu, že by měla být veliká jako Země a proletět přísluním (v nebezpečné vzdálenosti od Země) 21. prosince 2012. Planeta X by měla nyní už 1.7 magnitudy, což by z ní dělalo objekt jasnější než hvězdy ve "Velkém voze".
Petr Horálek Astronomie

Na youtube můžete spatřit unikátní video zachycující postupné objevy planetek (nejen) v hlavním pásu mezi Jupiterem a Marsem mezi lety 1980 a 2010. Autorem videa je americký astronom a programátor Scott Manley pracující v Observatoři v Sevrním Irsku.
Petr Horálek Astronomie

Jupiter zase zasáhla planetka. Letos už podruhé!
20. srpna ve 20:22 SELČ zachytili nezávisle dva amatérští japonští astronomové Masayuki Tachikawa a Kazuo Aoki zásah Jupiteru další planetkou. Naposledy k tomu došlo poměrně nedávno - 3. června 2010. O tom jsme vás informovali v článku. Planetu Jupiter budeme moci pozorovat čím dál lépe - 21. září bude v opozici se Sluncem. Více v připravovaném článku. Zdroj: Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Web o nejbližších zatměních Slunce a Měsíce byl aktualizován. Najdete na něm podrobné informace o nejbližších úkazech do konce roku 2012. Nechybí ani blížící se přechod Venuše přes Slunce 6. června 2012. Pokud víte o nějaké veřejné expedici (či ji sami pořádáte) za nejbližším zatměním Slunce či Měsíce, kontaktujte správce webu. Informace rádi zveřejní. Více informací.
Dušan Vykouřil Astronomie

Obyčejné domácí počítače našly neznámou neutronovou hvězdu!
Díky běžným domácím počítačům zapojeným do projektu Einstein@home se podařilo ve vesmíru objevit neutronovou hvězdu, která dostala název PSR J2007+2722. Více se o projektu můžete dočíst například v tomto článku. Originál tiskové zprávy Institutu Maxe Plancka pro gravitační fyziku naleznete zde->>>



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »