Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Redakce Astro.cz Astronomie

Byl aktualizován program Noci vědců. Najdete v něm nové informace o NV 2010 v Jihlavě a pozvánky do Brna (Masarykova Univerzita a VUT) i Spáleného Poříčí. Více.
Pavel Suchan Astronomie

V Jizerské oblasti tmavé oblohy (JOTO) se již podruhé bude konat asronomický den, a to v sobotu 18. září od 16 hodin. Na programu je několik přednášek a samozřejmě za přízně počasí pozorování noční oblohy. Více informací naleznete ZDE (pozvánka PDF).
Petr Horálek Astronomie

Pořad Hlubinami vesmíru na TV Noe s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2009 (1. díl) bude mít premiéru tuto sobotu 4. září 2010 ve 21:05. Další informace.
Miroslav Šulc Astronomie

Článek Planeta X a fenomén 2012 byl doplněn o výpočet hvězdné velikosti Nibiru na obloze za předpokladu, že by měla být veliká jako Země a proletět přísluním (v nebezpečné vzdálenosti od Země) 21. prosince 2012. Planeta X by měla nyní už 1.7 magnitudy, což by z ní dělalo objekt jasnější než hvězdy ve "Velkém voze".
Petr Horálek Astronomie

Na youtube můžete spatřit unikátní video zachycující postupné objevy planetek (nejen) v hlavním pásu mezi Jupiterem a Marsem mezi lety 1980 a 2010. Autorem videa je americký astronom a programátor Scott Manley pracující v Observatoři v Sevrním Irsku.
Petr Horálek Astronomie

Jupiter zase zasáhla planetka. Letos už podruhé!
20. srpna ve 20:22 SELČ zachytili nezávisle dva amatérští japonští astronomové Masayuki Tachikawa a Kazuo Aoki zásah Jupiteru další planetkou. Naposledy k tomu došlo poměrně nedávno - 3. června 2010. O tom jsme vás informovali v článku. Planetu Jupiter budeme moci pozorovat čím dál lépe - 21. září bude v opozici se Sluncem. Více v připravovaném článku. Zdroj: Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Web o nejbližších zatměních Slunce a Měsíce byl aktualizován. Najdete na něm podrobné informace o nejbližších úkazech do konce roku 2012. Nechybí ani blížící se přechod Venuše přes Slunce 6. června 2012. Pokud víte o nějaké veřejné expedici (či ji sami pořádáte) za nejbližším zatměním Slunce či Měsíce, kontaktujte správce webu. Informace rádi zveřejní. Více informací.
Dušan Vykouřil Astronomie

Obyčejné domácí počítače našly neznámou neutronovou hvězdu!
Díky běžným domácím počítačům zapojeným do projektu Einstein@home se podařilo ve vesmíru objevit neutronovou hvězdu, která dostala název PSR J2007+2722. Více se o projektu můžete dočíst například v tomto článku. Originál tiskové zprávy Institutu Maxe Plancka pro gravitační fyziku naleznete zde->>>



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »