Astronomie
ČRo Leonardo: Nebeský cestopis 4. 9. 20:00
Motýlí křídla. Rozpad planetek (P. Pravec). Červencové počasí ve svetě. Vážení planet. Foto sluneční koróny (M. Druckmüller). Kosmonautický rekordman II (T. Römisch). Nezničitelné bakterie. archiv pořadu
Pořad Hlubinami vesmíru na TV Noe s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2009 (1. díl) bude mít premiéru tuto sobotu 4. září 2010 ve 21:05. Další informace.
Článek Planeta X a fenomén 2012 byl doplněn o výpočet hvězdné velikosti Nibiru na obloze za předpokladu, že by měla být veliká jako Země a proletět přísluním (v nebezpečné vzdálenosti od Země) 21. prosince 2012. Planeta X by měla nyní už 1.7 magnitudy, což by z ní dělalo objekt jasnější než hvězdy ve "Velkém voze".
Na youtube můžete spatřit unikátní video zachycující postupné objevy planetek (nejen) v hlavním pásu mezi Jupiterem a Marsem mezi lety 1980 a 2010. Autorem videa je americký astronom a programátor Scott Manley pracující v Observatoři v Sevrním Irsku.
Na adrese www.hvezdnouoblohou.wz.cz najdete rozsáhlý průvodce souhvězdími noční oblohy. Autorem unikátního projektu je Michal Kodriš.
Jupiter zase zasáhla planetka. Letos už podruhé!
20. srpna ve 20:22 SELČ zachytili nezávisle dva amatérští japonští astronomové Masayuki Tachikawa a Kazuo Aoki zásah Jupiteru další planetkou. Naposledy k tomu došlo poměrně nedávno - 3. června 2010. O tom jsme vás informovali v článku. Planetu Jupiter budeme moci pozorovat čím dál lépe - 21. září bude v opozici se Sluncem. Více v připravovaném článku. Zdroj: Spaceweather.com.
Web o nejbližších zatměních Slunce a Měsíce byl aktualizován. Najdete na něm podrobné informace o nejbližších úkazech do konce roku 2012. Nechybí ani blížící se přechod Venuše přes Slunce 6. června 2012. Pokud víte o nějaké veřejné expedici (či ji sami pořádáte) za nejbližším zatměním Slunce či Měsíce, kontaktujte správce webu. Informace rádi zveřejní. Více informací.
Obyčejné domácí počítače našly neznámou neutronovou hvězdu!
Díky běžným domácím počítačům zapojeným do projektu Einstein@home se podařilo ve vesmíru objevit neutronovou hvězdu, která dostala název PSR J2007+2722. Více se o projektu můžete dočíst například v tomto článku. Originál tiskové zprávy Institutu Maxe Plancka pro gravitační fyziku naleznete zde->>>
Letní astronomické praktikum - Expedice 2010, pořádané Hvězdárnou a planetáriem Plzeň se přehouplo úspěšně do své druhé poloviny.
Jak probíhá se můžete podívat do expedičního deníku, pokud vás zajímá historie této akce, přečtěte si tento článek.