Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Chcete svými fotografiemi komety 103P Hartley přispět krom fotogalrie na astro.cz též do vědeckého projektu CHW (Czech Hartley Watch)? Je to poměrně snadné. Více se dozvíte ZDE.
Petr Horálek Astronomie

Kometa 103P Harltey v souhvězdí Vozky pod Capellou. Autor: Martin Gembec
Kometa 103P Harltey v souhvězdí Vozky pod Capellou.
Autor: Martin Gembec
Překrásnou fotografii komety 103P Hartley nám poslal Martin Gembec. Kometa na snímku zachycujícím celé souhvězdí Vozky s otevřenými hvězdokupami i emisními mlhovinami je nazelenalý obláček dole od jasné hvězdy Capella. Zelenou barvu komety vyzařují molekuly CN a CO2 obsažené v komě. Zítra bude kometa nejblíže k Zemi. Další fotografie komety najdete ve fotogalerii. Martinovi Gembecovi i ostatním autorům fotografií děkujeme!
Petr Horálek Astronomie

ČRo Vltava: Objevy Hubbleova dalekohledu a Littera Astronomica.
...Hubbleův kosmický dalekohled však už přinesl daleko víc pozoruhodných objevů, jak v rozhovoru s Janou Olivovou připomíná profesor Petr Kulhánek z Katedry fyziky Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze, kterému Česká astronomická společnost právě udělila letošní cenu Littera Astronomica.
Petr Horálek Astronomie

Petr Jareš z Turnova nám zaslal fotografii komety 103P Hartley vstupující do souhvězdí Vozky. Kometa bude pozítří nejblíže k Zemi, bude však rušit Měsíc. Druhé příznivé období k pozorování komety tak přijde až s počátkem listopadu (tehdy bude kometa pozorovatelná v druhé půli noci). Do té doby můžete navštívit fotogalerii od čtenářů astro.cz.

hartley_vozka.jpg Autor: Petr Jareš

Autor: Petr Jareš

Petr Horálek Astronomie

Kometa Hartley má na obloze již přes 1° v průměru (dva měsíční úplňky vedle sebe). Ve městech je ale viditelná pouze v menších dalekohledech, neboť jas oblohy navýšený světelným znečištěním znemožňuje celou obálku komety vidět. Na bezměsíčné obloze ji však daleko mimo města spatříte i pouhýma očima jako kruhový mlhavý obláček na pomezí souhvězdí Persea a Vozky (v nadhlavníku bývá kolem 4. hodiny ranní).
Petr Horálek Astronomie

Ve středu 20. října od 18 hodin se uskuteční v Kulturním Centru Vltavská Praha (metro C Vltavská, Tram - Strossmayerovo náměstí) přednáška Ing. Hynka Bulíře s názvem "Sibiř - čtyři kontakty". Přednáška bude o expedici Shadow Tracking 2008 do Novosibirska (nejen) za zatměním Slunce 1. srpna 2008. Více.
Petr Horálek Astronomie

Do fotogalerie komety 103P Hartley 2 přibyly další snímky od čtenářů došlé do redakce astro.cz (info@astro.cz). Všem děkujeme a těšíme se na další. Nezapomeňte - kometa se sice blíží k Zemi a zjasňuje, ale na obloze počátkem příštího týdne začne silně rušit Měsíc! (Kometu bude míjet v Blížencích 28. října ráno). Na bezměsíčné obloze proto kometu spatříme znovu až od počátku listopadu, do té doby bude její pozorování i fotografování poněkud obtížnější.
Petr Horálek Astronomie

Zítra bude kolem Země prolétat planetka o velikosti 7 metrů ve vzdálenosti pouhých 46 tisíc km (přibližně desetina vzdálenosti Měsíce od Země)! Planetka bude k zachycení v souhvězdích Ryb a Vodnáře s hvězdnou velikostí kolem 14. magnitudy. Srážka se Zemí nehrozí. Pohyb a elementy dráhy planetky. Zdroj: Spaceweather.com.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »