Astronomie
Na Slunci jsou velké skvrny, za použití bezpečného filtru viditelné i pouhýma očima. Podrobnosti chystáme v odpoledních hodinách. Chcete-li se podělit o své fotografie, posílejte je na e-mailovou adresu info@astro.cz. Do e-mailu nezapomeňte připsat své jméno a příjmení, místo a čas pozorování a příp. technické informace či okolnosti pořízení fotografie. Sejde-li se více fotografií, vytvoříme galerii. Zdařilé snímky můžete též zaslat do ČAM.
Dnes a zítra večer jsou nejlepší podmínky k pozorování březnového zodiakálního světla. K jeho spatření je však nutné být na místě daleko od světelného znečištění a s odkrytým západním obzorem (například v Orlických či Jizerských horách). V pondělí 7. března se pak po soumraku nad západním obzorem objeví Měsíc ve fázi úzkého srpku a s patrným popelavým svitem. Více o zodiakálním světle v článku z minulého roku.
Sekci Rady jsme rozšířili o Přechody planet přes Slunce, a to včetně blížícího se posledního přechodu Venuše před více jak stoletou přestávkou (6. června 2012). Stránku o přechodech planet najdete v rozcestníku slunečních a měsíčních zatmění, neboť se jedná typově o podobný druh úkazu. Více.
Další pokračování televizního pořadu Hlubinami vesmíru bude tentokrát s doc. Markem Wolfem, ředitelem Astronomického ústavu University Karlovy. Premiéra na TV Noe bude v sobotu 5. února 2011 v 21:10 hodin. Bližší informace včetně vysílání repríz najdete ZDE.
Před dvěma lety se psalo o tom, že 19. července 2009 na Jupiter spadla kometa. Teď se úkázalo, že šlo spíše o planetku. Zdroj (EN).
Hubbleův kosmický dalekohled spatřil nejvzdálenější galaxii. Světlo z ní letělo 13,2 miliardy let. Tisková zpráva (EN), Odborný článek (EN).
V úterý 25. ledna 2011 od 19 hodin se v sále Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích uskuteční přednáška Ing. Jana Vondráka, CSc., předsedy České astronomické společnosti, na téma Od kvadrantu k GPS. Předprodej vstupenek je již od 19. ledna v otevíracích hodinách hvězdárny. Více.
Nad Sluncem se mezi 13. a 22. prosincem 2010 vypařilo družicí SOHO pozorovaných 25 komet. Všechny komety byly členky Kreutzovy skupiny. Tento "deštík" je možná předzvěstí příchodu velmi jasné komety. Více (anglicky).
Všechny zájemce srdečně zveme na tradiční víkendové setkání astronomů v Hodkovicích nad Mohelkou. Akci pořádá Mikro Astro Čaj o.s. ve spolupráci s Pražskou pobočkou ČAS v termínu 5.-6.2.2011.
Kromě přednášek (např. od Prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc) bude součástí workshop zaměřený na astrofotografii. Akce je otevřena také pro širokou veřejnost s možností prohlídky dalekohledů a v případě jasného počasí i pozorování objektů denní či noční oblohy.
Zde najdete všeobecné informace o akci jako takové a zde již konkrétní informace k letošnímu ročníku včetně přihlášky.