Astronomie
Smrt komety, která se 14. listopadu nebezpečně přiblížila ke Slunci, lze shlédnout i na animaci z kamery LASCO C2 družice SOHO. Zdroj: Spaceweather.com.
Nad Sluncem se vypařila další kometa. Animace (Zdroj: NASA/SOHO).
V Indonésii vybuchla sopka Mount Merapi. Obyvatelé Austrálie by mohli být svědky poerupčních soumraků. Pro pozorovatele na severní polokouli by mohla mít tato sopečná erupce vliv na vzhled úplného zatmění Měsíce 15. června 2011, které bude pozorovatelné v České republice z podstatné části svého průběhu (a půjde o nejdelší měsíční zatmění až do roku 2018). Animace rozptylu sopečného popela. Zdroj (EN).
Jižní rovníkový pás Jupiteru (SEB) by se mohl po měsících opět objevit, a to v dohledné době. Více (EN). Článek o zmizení pásu (František Martinek).
Na ranní obloze přibližně 1° jihovýchodně od Saturnu naleznete nově objevenou kometu C/2010 V1 (Ikeya-Murakami). Kometa je poměrně snadno pozorovatelná malými dalekohledy (mimo města). Pozvolna slábne, očima vidět nebude. Více (EN). Vyhledávací mapka (PDF).
V archivu TV Noe jsou nově pořady: Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem - Žeň objevů 2009, 1. díl, 2. díl a dr. Tomášem Gráfem - aktuality 2010, 1. díl a 2. díl.
Ve fotogalerii komety 103P Hartley přibyly další 3 snímky a jedna velmi zdařilá animace od Jiřího Poláka. Za došlé fotografie nejen jemu děkujeme.
Na Zemi dorazily první snímky jádra komety 103P Hartley ze sondy EPOXI. Jde tak o pátou kometu, jejíž jádro nějaké sonda vyfotografovala zblízka. Více. Zdroj. Další snímky.
