Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Shlédněte naprosto unikátní video polárních září ve Skandinávii pořízené Olem Christianem Salomonsenem, jedním ze současně nejlepších tvůrců videí hvězdného nebe. Odkaz.
Petr Horálek Astronomie

Za necelé dvě hodiny nastane astronomické jaro, poslední začínající 21. března. Od příštího roku bude na mnoho desetiletí jaro začínat 20. března. Více v článku.
Redakce Astro.cz Astronomie

ČRo Pardubice: Máme hosty
Petr Horálek a Petr Komárek dnes povídali na téma současné sluneční aktivity, o Charlesi Messierovi, blížící se opozici Saturnu i největším úplňku v sobotu 19. března 2011. Archiv pořadu.
Jaromír Jindra Astronomie

V sobotu 19. března 2011 se bude již tradičně konat v přednáškovém sále pražské ZOO v Troji od 10 hodin den s PP ČAS. Výroční schůze Pražské pobočky ČAS bude spojena s doprovodným programem
Pro členy PP ČAS vstup do ZOO za 1,-Kč.
Martin Popek Astronomie

U Slunce je prachová korona na částicích ze saharskeho písku, večer tak můžeme očekávat barevný západ obohacený možná i o krespulární paprsky. Více.
Redakce Astro.cz Astronomie

Na kameře v Kuehlungsborn, která se nachází 54,12° severní šířky, je na severním obzoru vidět polární záře. Pokud se vám vyjasní, sledujte severní obzor, možná bude pozorovatelná i od nás. Ke spatření hledejte místo s odkrytým severním obzorem a co nejmenším světelným znečištěním. Odkaz na online kameru. Aktuální situace geomagnetického pole.
Petr Horálek Astronomie

Dnes po půlnoci SEČ došlo na Slunci k erupci třídy X 1.5. Jedná se o jednu z nejsilnějších erupcí tohoto roku (a za poslední 4 roky) vůbec. Odtržení CME a pravděpodobnost polárních září však nejsou potvrzeny. Zdroj: Spaceweather.com.
Petr Horálek Astronomie

Sluneční skvrny skupiny 1166, ISS a Discovery. Autor: Catalin Fus
Sluneční skvrny skupiny 1166, ISS a Discovery.
Autor: Catalin Fus
Naprosto unikátní snímek se podařil získat polskému astrofotografu Catalinu Fusovi z Krakowa, který zachytil ISS s Discovery krátce po jejich odpojení 7. března 2011 a výraznou skupinu slunečních skvrn 1166. Spojil tak dohromady oba nebeské "hity" tohoto týdne. Zdroj: Spaceweather.com.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »