Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Dnes a zítra najdete kometu 103P Hartley méně jak 1° od známé fotogenické dvojité otevřené hvězdokupy Chí a Há Persei. Na pozorování komety stačí triedr. Kometa je kolem 1 hodiny ranní téměř v nadhlavníku!
Petr Horálek Astronomie

Kometa 103P Hartley 2 prolétá 8. a 9. října 2010 kolem dvojité hvězdokupy Chí a Há Persei. Vzhledem k bezměsíčné obloze a poměrně příznivé předpovědi počasí by to mohla být další inspirace pro pořízení fotografií komety. V případě zájmu nám své fotografie můžete zaslat do redakce (info@astro.cz), uveřejníme je v již připravované fotogalerii čtenářů. Zdařilé snímky nepochybně zašlete i do ČAM. K fotografiím nezapomeňte uvést své jméno, datum a místo pořízení snímku, případně další informace (technický postup apod.). Mapku pro vyhledání komety najdete například ZDE.
Petr Sobotka Astronomie

Kometu 103P/Hartley 2 už vyfotografoval i Hubbleův kosmický dalekohled.
Kometa 103/P Hartley 2 z HST
Kometa 103/P Hartley 2 z HST
Petr Horálek Astronomie

Už jste viděli kometu 103P Hartley 2? A pořídili jste nějaký snímek? Neváhejte a pošlete nám jej do redakce na info@astro.cz. Do e-mailu nezapomeňte dopsat datum a místo pozorování, Vaše jméno a případně technické informace. Sejde-li se větší množství fotografií, vytvoříme fotogalerii. O kometě Vás již brzy budeme informovat.
Petr Horálek Astronomie

Dnes večer 24. září se uskuteční na mnoha místech ČR VI. Evropská Noc vědců. Více informací naleznete ZDE.
Redakce Astro.cz Astronomie

Dnes v noci (21. září 2010) se Jupiter nejvíce přiblížil k Zemi. Blíže bude až v roce 2022. Zároveň je v opozici se Sluncem. Tzv. opozice se Sluncem také znamená, že je pozorovatelný celou noc, je nejjasnější a má největší úhlový rozměr. Zítra (22. září) bude planeta jihovýchodně od Měsíce. Více Petr Horálek v pořadu ČRo Pardubice Máme hosty.
Redakce Astro.cz Astronomie

Zítra 15. září 2010 od 17 hodin proběhne v sále půdní vestavby Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem (W. Churchilla 3) beseda Milana Ziga na téma "Očekávané významné nebeské úkazy na českém nebi".
Redakce Astro.cz Astronomie

Na stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí naleznete podrobné informace o chování komety 29P v letošním roce. Více.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »