Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Na večerní obloze najdete nízko nad obzorem fotogenické seskupení planet Venuše, Marsu a Saturnu. 12. a 13. srpna se k nim přidá i úzký Měsíc. Je třeba si však najít pozorovací stanoviště s odkrytým západním a jihozápadním obzorem.
Redakce Astro.cz Astronomie

Hostem pořadu Máme hosty na ČRo Pardubice 9. srpna 2010 byl Petr Horálek, redaktor astro.cz a předseda Astronomické společnosti Pardubice. Řeč byla o expedici na Cookovy ostrovy za úplným zatměním Slunce 11. července 2010. Dozvíte se, co jsou expedice SAROS, jak vzniká zatmění Slunce nebo co Petra Horálka nejvíce na Cookových ostrovech uchvátilo. Neposledně si budete moci na ukázku poslechnout píseň od Tary Kauvai, o které se Petr Horálek zmiňuje v seriálovém článku o VII. expedici SAROS. Archiv pořadu.
Redakce Astro.cz Astronomie

V archivu TV Noe naleznete rozhovor s Doc. RNDr. Josipem Kleczkem, DrSc. (nejen) o Slunci a jeho vlivu na nás. Odkaz.
Petr Horálek Astronomie

Po silné erupci třídy C3, odtržené od Slunce 1. srpna 2010, předpokládá NOAA 45% šanci zvýšené geomagnetické aktivity a 10% šanci silné globální geomagnetické bouře. Aktivita by se měla projevit v noci na zítřek. Je tu tedy (velmi malá) šance, že bude pozorovatelná polární záře. Zdroj: Spaceweather.com. Sledujte vývoj geomagnetické aktivity ZDE.
Milada Moudrá Astronomie

Pražská pobočka ČAS pořádá v termínu 27.9. - 3.10. 2010 exkurzi za krásami a astronomickými zajímavostmi v oblasti severní Itálie.
Stále je volných několik míst, bližší informace o programu a přihlášení naleznete na webu PPČAS.
Pavel Suchan Astronomie

Anenská pouť a Jizerská oblast tmavé oblohy na Jizerce

V sobotu 24. července na Anenské pouti na Jizerce najdete také stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy s dalekohledy na pozorování Slunce a pozemských objektů. Budou zajištěny dalekohledy se speciálními filtry na pozorování fotosféry Slunce (sluneční skvrny) a chromosféry Slunce (protuberance a erupce). Zajišťuje Klub astronomů Liberecka ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a firmou Supra Praha. Program na http://www.csopjizerka.cz/anenska.html. Vstup zdarma. Bude-li pěkné počasí, určitě se na Jizerku přijeďte podívat, pohled na Slunce bude stát za to.
Petr Horálek Astronomie

Stříbřitá oblaka s chvostem komety? Tak se jmenoval náš letošní článek o období viditelnosti nočních svítících oblak (NLC), které měla tento rok doplnit poměrně jasná kometa C/2009 R1 McNaught. Bohužel vývoj její jasnosti nakonec nebyl tak rychlý, jak se předpokládalo, a kometa se snadno ztratila v záři městy osvětleného obzoru. Přesto právě název článku připomíná úchvatný snímek Dobesbergera Rudiho a Hermanna Weixlbauma z Rakouska ze 29. června 2010. Fotku si můžete vychutnat ZDE.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »