Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Na večerní obloze najdete nízko nad obzorem fotogenické seskupení planet Venuše, Marsu a Saturnu. 12. a 13. srpna se k nim přidá i úzký Měsíc. Je třeba si však najít pozorovací stanoviště s odkrytým západním a jihozápadním obzorem.
Redakce Astro.cz Astronomie

Hostem pořadu Máme hosty na ČRo Pardubice 9. srpna 2010 byl Petr Horálek, redaktor astro.cz a předseda Astronomické společnosti Pardubice. Řeč byla o expedici na Cookovy ostrovy za úplným zatměním Slunce 11. července 2010. Dozvíte se, co jsou expedice SAROS, jak vzniká zatmění Slunce nebo co Petra Horálka nejvíce na Cookových ostrovech uchvátilo. Neposledně si budete moci na ukázku poslechnout píseň od Tary Kauvai, o které se Petr Horálek zmiňuje v seriálovém článku o VII. expedici SAROS. Archiv pořadu.
Redakce Astro.cz Astronomie

V archivu TV Noe naleznete rozhovor s Doc. RNDr. Josipem Kleczkem, DrSc. (nejen) o Slunci a jeho vlivu na nás. Odkaz.
Petr Horálek Astronomie

Po silné erupci třídy C3, odtržené od Slunce 1. srpna 2010, předpokládá NOAA 45% šanci zvýšené geomagnetické aktivity a 10% šanci silné globální geomagnetické bouře. Aktivita by se měla projevit v noci na zítřek. Je tu tedy (velmi malá) šance, že bude pozorovatelná polární záře. Zdroj: Spaceweather.com. Sledujte vývoj geomagnetické aktivity ZDE.
Milada Moudrá Astronomie

Pražská pobočka ČAS pořádá v termínu 27.9. - 3.10. 2010 exkurzi za krásami a astronomickými zajímavostmi v oblasti severní Itálie.
Stále je volných několik míst, bližší informace o programu a přihlášení naleznete na webu PPČAS.
Pavel Suchan Astronomie

Anenská pouť a Jizerská oblast tmavé oblohy na Jizerce

V sobotu 24. července na Anenské pouti na Jizerce najdete také stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy s dalekohledy na pozorování Slunce a pozemských objektů. Budou zajištěny dalekohledy se speciálními filtry na pozorování fotosféry Slunce (sluneční skvrny) a chromosféry Slunce (protuberance a erupce). Zajišťuje Klub astronomů Liberecka ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR a firmou Supra Praha. Program na http://www.csopjizerka.cz/anenska.html. Vstup zdarma. Bude-li pěkné počasí, určitě se na Jizerku přijeďte podívat, pohled na Slunce bude stát za to.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »