Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Při pozorném pohledu bylo Slunce 11. a 12. března ve skutečnosti "bombardováno" hned 4 fragmenty komety Kreutzovy skupiny. Slabý fragment předchází hlavnímu jasnému a za jasným následuje velmi blízká dvojice dalších úlomků komety. Více na animaci ze SOHO, kamera LASCO C2 (záběr na jasný fragment) a kamera LASCO C3. Letošní bilance vypařených komet nad slunečním povrchem bude tedy 6 komet od ledna 2010 (poslední dva úlomky se ke Slunci teprve blíží - sledujte snímky ze SOHO). Více informací v článku Jaroslava Merce.
Jaroslav Merc Astronomie

Na snímku zo sondy SOHO sa objavila ďalšia kométa, ktorá pravdepodobne neprežije jej blízke priblíženie ku Slnku, podobne ako dve kométy v januári tohto roku. Aktuálny snímok zo sondy tu.
Petr Horálek Astronomie

Sekci Rady jsme doplnili o další informace týkající se zatmění Slunce a Měsíce. Dále jsme inovovali návod na fotografování zatmění Měsíce a rozšířili přehledy slunečních i měsíčních zatmění až do roku 2010. Mnoho rubrik jsme opatřili názornými obrázky.
Petr Horálek Astronomie

Aktualizovali jsme rubriku Rady. Kromě nové struktury jsou zde i nové podsekce (Časové veličiny a Dopplerův jev ve fyzice), odkazy na Návod na pozorování vesmíru a Prohlídku Měsíce. V sekci úkazy naleznete velmi podrobný informační rozcestník po zatměních Slunce a Měsíce včetně informací o zatměních pozorovatelných (nejen) z České republiky do konce roku 2011.
Jaroslav Merc Astronomie

Nad Slovenskom 28.2.2010 vybuchol bolid, jasne ožiaril oblohu, spôsobil hrmenie a tlakovú vlnu. Mnohí obyvatelia sa úkazu dokonca zľakli. Podrobnosti v článku tu.
Petr Horálek Astronomie

Máte-li ještě jasnou oblohu, rozhodně namiřte malý dalekohled (triedr) k západnímu obzoru na Měsíc. Západně od něj naleznete otevřenou hvězdokupu Plejády. Ještě fotogeničntější setkání nás čeká již za měsíc - 21. března v pozdních večerních hodinách.
Vladimír Kocour Astronomie

Na Marsu proběhla prachová bouře. V jejím důsledku se objevil zákal v oblasti polární čepičky. Zprávu o tom podal Pete Lawrence, Selsey (UK), (35-cm dalekohled). Podrobnosti na www.spaceweather.com.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »