Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Na Zemi dorazily první snímky jádra komety 103P Hartley ze sondy EPOXI. Jde tak o pátou kometu, jejíž jádro nějaké sonda vyfotografovala zblízka. Více. Zdroj. Další snímky.

Snímek jádra komety 103P ze sondy EPOXI 4. listopadu 2010
Snímek jádra komety 103P ze sondy EPOXI 4. listopadu 2010
Redakce Astro.cz Astronomie

V pořadu Hlubinami vesmíru vystoupí dr. Tomáš Gráf s aktualitami 2010. Premiéra 1. dílu bude na TV Noe v sobotu 6. listopadu 2010 od 21:05 hod. Blíže o pořadu a přehled repríz na www.tvnoe.cz.
Petr Horálek Astronomie

Existuje malá možnost, že dnes večer bude viditelný meteorický roj způsobený prachem komety 103P Hartley. Radiant potencionálního roje je v souhvězdí Labutě. Více (EN).
Martin Gembec Astronomie

Necelé 2 mil. km od Země se včera "prohnal" asi 600 m veliký asteroid 2003 UV11. Zaměřili se na něj i amatéři, protože díky své jasnosti byl snadno dostupný i menším dalekohledům. Večer 29.10. dosáhl jasnosti 12 mag a pohyboval se rychle v zorném poli. Ze Slovenska ukázal animaci Marián Urbaník. Moje animace ze včerejška kolem 20h SELČ je ZDE.
Jakub Černý Astronomie

Obrovský 305-m radioteleskop v Arecibu "předběhl" o více než týden sondu Deep Impact a pořídil první snímek jádra komety 103P Hartley. Díky těsnému průletu kolem Země bylo možno sledovat jádro radarem. Jedná se vůbec o první ukázku tvaru jádra komety. Více.
Petr Horálek Astronomie

Kometa SOHO míří do Slunce. Autor: SOHO, LASCO C2
Kometa SOHO míří do Slunce.
Autor: SOHO, LASCO C2
Sledujte snímky z kamery LASCO C2 na družici SOHO. Kometa objevená před dvěma dny čínským astronomem Bo Zhou se nad Sluncem nejspíše brzy vypaří. Kdyby byla objektem noční oblohy, šlo by nepochybně o jedinečný zážitek. V terčíku zakrývajicím Slunce je malý kroužek ukazující velikost zakrytého Slunce. Kometa se na posledním snímku nacházela již ve vzdálenosti slunečního průměru (přibližně jeden a půl milionu km) od naší mateřské hvězdy. Animace. Zdroj: Spaceweather.com. Článek o předchozím sebevražedném náletu komety nad Slunce.
Redakce Astro.cz Astronomie

V pondělí 25. října od 18 hodin v kinosále IC (Na Rybníčku 6,120 00 Praha 2) se uskuteční přednáška Neznámé cesty vesmíru pana Franciska Sáncheze z Kanárského institutu astrofyziky a významného českého astronoma Josipa Kleczka z Astronomického ústavu v Ondřejově. Překlad je zajištěn. Vstup je volný. Více. Tisková zpráva (PDF).
Petr Horálek Astronomie

Čínský astronom Bo Zhou oznámil 19. října objev další komety ve zorném poli SOHO. Jde nejspíše o kometu z Kreutzovy skupiny. Je to již 7. letošní případ "online" zániku komety, který můžete sledovat na svých domácích počítačích. Aktuální snímky SOHO, konkrétně z kamer LASCO C3 (širokoúhlé) a LASCO C2. Kometa se nachází vpravo dole a zjasňuje. Animace. Zdroj: Spaceweather.com. Na stránkách SOHO se můžete zapojit do soutěže o nejlepší tip data objevu 2000. komety v SOHO.
Petr Horálek Astronomie

Dnes (20. října) prolétá kometa 103P Hartley nejblíže k Zemi. Od Země ji dělí bezmála 18 miliónů km. Za posledních 15 let se k Zemi nacházely blíže jen komety Hyakutake v roce 1996 a 73P Schwassmann-Wachmann (resp. její fragmenty) o deset let později. Za jasného počasí kometu spatříte malým dalekohledem či okem v souhvězdí Vozky. Nejlépe je kometa pozorovatelná časně ráno před rozbřeskem (je blízko nadhlavníku), bohužel však ruší svit Měsíce. Více. Fotogalerie komety (aktualizována 20. října). Celonárodní pozorovací kampaň CHW. Více též na Spaceweather.com.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »