Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Z noci na zítřek (10./11. ledna) nastane nejjasnější úplněk roku 2009. Díky sněhové pokrývce bude i v neobydlených oblastech rozptýleného světla tolik, že nahradí pouliční osvětlení. Naposledy byl vysoký a jasný úplněk za přítomnosti sněhové pokrývky 22. prosince 2002. Více v článku.
Petr Horálek Astronomie

Meteorický roj Kvadrantid měl oproti roku 2008 velmi výrazné maximum, které bylo bohužel pozorovatelné z oblasti kolem Pacifiku. ZHR dosáhla 161 ± 25 meteorů. U nás k ránu 3. ledna ZHR dosahovala až 80 meteorů za hodinu. Příští rok bude pozorování rušit Měsíc ve fázi 3-4 dny po úplňku. V tomto roce nás však čekají ještě další roje s velmi dobrými pozorovacími podmínkami. Více na IMO.
Tomáš Tržický Astronomie

Obloha v roce 2009
V úterý 6. ledna 2009 od 17:00 se v Planetáriu v Praze koná tradiční přednáška "Obloha v roce 2009". Připravil a hovoří Ing. Pavel Příhoda. Přednáška je přístupná též veřejnosti.

Pořádá Pražská pobočka České astronomické společnosti.
Petr Horálek Astronomie

V noci na zítřek bude pozorovatelná zvýšená aktivita roje Kvadrantid, a to za výborných podmínek (Měsíc neruší na ranní obloze, kdy bude radiant roje nejvýš nad obzorem). Více v článku. V druhé polovině noci se nad severní částí ČR vyjasní. Teploty však budou velmi nízké (na horách až -16°C).
Petr Horálek Astronomie

Dnes večer nad jihozápadním obzorem nalezneme planety Jupiter a Merkur. Výše nad obzorem bude velmi nápadná Venuše. Mezi Jupiterem a Venuší je pak Měsíc ve fázi úzkého srpku. Zítra (31. prosince) se na večerní obloze odehraje dvojitá konjunkce (zdánlivé přiblížení nebeských těles). Nízko nad obzorem to bude Merkur (vlevo) a Jupiter, výše nad obzorem pak Venuše a Měsíc. Počasí velmi přeje, takže si tuto nebeskou silvestrovskou podívanou nenechte ujít!
Petr Kubala Astronomie

Už zítra na Silvestra začíná v 10:45 náš online přenos ze začátku Mezinárodního roku astronomie. Podrobnosti naleznete v odkaze.
Petr Kubala Astronomie

Před Vánoci byly spuštěny české stránky Evropské jižní observatoře (ESO). ČR je členem této prestižní organizace od roku 2007. Stránky najdete na adrese www.eso-cz.cz.
Petr Kubala Astronomie

Během Vánoc nastávají ideální podmínky pro pozorování přeletů Mezinárodní kosmické stanice v brzkých ranních hodinách. Přesné časy přeletů najdete v sekci obloha.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »