Úvodní strana  >  Novinky  >  Maximum Geminid a Lovejoy v přísluní

Maximum Geminid a Lovejoy v přísluní

Právě v noci z dneška na zítřek lze spatřit nejvíce meteorů z roje Geminidy, který každoročně zvedá příčky hodinových frekvencí nad 100 meteorů za maxima. Bohužel tento rok těžce ruší Měsíc, navíc inverzní počasí hatí pozorování z nížin. Ale přesto - pokud se zejména časně ráno 14. prosince někde v horách vykloníte z okna, máte nemalou šanci spatřit i jasný bolid. Meteory způsobují drobky drolící se planetky 3200 Phaeton, které vysokou rychlostí sviští zemskou atmosférou a občas takto krásně zazáří. Více o roji ve starším článku. Na ranní obloze lze rovnež stále sledovat kometu Lovejoy, která se 22. prosince večer ocitá v přísluní. Od Země se bohužel již vzdaluje, takže pomalu slábne. Přesto ještě asi do konce prosince bude viditelná za ideálních podmínek i pouhýma očima. V těchto dnech ji najdeme poblíž kulové hvězdokupy M13 v Herkulovi.

Kometa Lovejoy a M13. Autor: Primož Cigler.
Kometa Lovejoy a M13.
Autor: Primož Cigler.

O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »