Úvodní strana  >  Novinky  >  Nová česká kometa?

Nová česká kometa?

Vypadá to, že český astronom Martin Mašek objevil novou kometu na jižní obloze. Naznačují to zprávy od samotného objevitele i potvrzující pozorování od dalších astronomů. 

Objevový snímek tělesa s provizorním označením MAS0019 na stránce PCPP (Possible Comet Confirmation Page). Objektiv 300 mm, 15×30 sekund. Autor: FRAM, Martin Mašek
Objevový snímek tělesa s provizorním označením MAS0019 na stránce PCPP (Possible Comet Confirmation Page). Objektiv 300 mm, 15×30 sekund.
Autor: FRAM, Martin Mašek

Objekt má zatím jen provizorní označení a čekáme na potvrzení objevu a případné pojmenování. Martin obvykle operuje na dálku z Liberce s robotickými observatořemi Fyzikálního ústavu akademie věd známé pod zkratkou FRAM. Tyto dalekohledy monitorují stav atmosféry nad observatořemi pozorujícími kosmické záření. V jejich volném čase jim Martin zadává různé úkoly. Například sledování vývoje komet na jižní obloze, znovunálezy komet v jejich druhém přiblížení ke Slunci nebo pozorování planetek. A na noci kolem Štedrého dne si Martin po delší odmlce naplánoval i hledání v určitém výseku oblohy pomocí teleobjektivu.

V noci z 23. na 24. 12. nic zajímavého nenalezl, ale o noc později v řadě polí navazujících na předchozí noc, se objevilo těleso difúzního vzhledu. Protože v těch místech dosud nikdo nic nehlásil, mohlo by jít jedině o znovunález již známé komety, nebo právě o kometu zcela novou. Objekt Martin nahlásil, až když jej definitivně viděl i na snímcích z třetí noci. A protože jeho pozorování potvrdili i další, zdá se být čím dál pravděpodobnější, že máme co do činění s druhou kometou, nalezenou českým astronomem po rozdělení státu v roce 1993. Tou první byla kometa 196P/Tichý, kterou nalezl Miloš Tichý v roce 2000 z observatoře Kleť v jižních Čechách. Nezbývá než čekat a držet Martinovi palce, aby MPC potvrdilo jeho objev i oficiálně.

Zdroj: Minor Planet Center, Possible Comet Confirmation Page

 

O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Kometa 


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »