Úvodní strana  >  Novinky  >  Nová česká kometa?

Nová česká kometa?

Vypadá to, že český astronom Martin Mašek objevil novou kometu na jižní obloze. Naznačují to zprávy od samotného objevitele i potvrzující pozorování od dalších astronomů. 

Objevový snímek tělesa s provizorním označením MAS0019 na stránce PCPP (Possible Comet Confirmation Page). Objektiv 300 mm, 15×30 sekund. Autor: FRAM, Martin Mašek
Objevový snímek tělesa s provizorním označením MAS0019 na stránce PCPP (Possible Comet Confirmation Page). Objektiv 300 mm, 15×30 sekund.
Autor: FRAM, Martin Mašek

Objekt má zatím jen provizorní označení a čekáme na potvrzení objevu a případné pojmenování. Martin obvykle operuje na dálku z Liberce s robotickými observatořemi Fyzikálního ústavu akademie věd známé pod zkratkou FRAM. Tyto dalekohledy monitorují stav atmosféry nad observatořemi pozorujícími kosmické záření. V jejich volném čase jim Martin zadává různé úkoly. Například sledování vývoje komet na jižní obloze, znovunálezy komet v jejich druhém přiblížení ke Slunci nebo pozorování planetek. A na noci kolem Štedrého dne si Martin po delší odmlce naplánoval i hledání v určitém výseku oblohy pomocí teleobjektivu.

V noci z 23. na 24. 12. nic zajímavého nenalezl, ale o noc později v řadě polí navazujících na předchozí noc, se objevilo těleso difúzního vzhledu. Protože v těch místech dosud nikdo nic nehlásil, mohlo by jít jedině o znovunález již známé komety, nebo právě o kometu zcela novou. Objekt Martin nahlásil, až když jej definitivně viděl i na snímcích z třetí noci. A protože jeho pozorování potvrdili i další, zdá se být čím dál pravděpodobnější, že máme co do činění s druhou kometou, nalezenou českým astronomem po rozdělení státu v roce 1993. Tou první byla kometa 196P/Tichý, kterou nalezl Miloš Tichý v roce 2000 z observatoře Kleť v jižních Čechách. Nezbývá než čekat a držet Martinovi palce, aby MPC potvrdilo jeho objev i oficiálně.

Zdroj: Minor Planet Center, Possible Comet Confirmation Page

 

O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Kometa 


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »