Úvodní strana  >  Novinky  >  Ostatní

Ostatní

Eva Vlčková Ostatní

Kritiku nového sci-fi filmu Sunshine si můžete přečíst v sobotní příloze Věda Lidových novin (28. dubna)
Petr Horálek Ostatní

Periodická kometa 2P Encke proletí od 26. do 30. dubna 2007 zorným polem korónografu LASCO C3 družice SOHO. Jedná se o druhou kometou, která nám prostřednictvím internetu nabídne v dubnu takové divadlo. Další průlety těles zde. Aktuální snímky SOHO/LASCO zde.
Petr Sobotka Ostatní

HST vyfotil v dosud nejlepším rozlišení mlhovinu Carina na jižní obloze. Fotografie je mozaikou 48 snímků.
Petr Sobotka Ostatní

Družice XMM-Newton zjistila, že galaktické černé díry mohou horkým proudem částic šířit do vesmíru uhlík a kyslík. Mohly tak ovlivnit chem. složení mračen, ze kterých vznikly hvězdy a obohatit je o prvky potřebné k životu. (podrobnosti EN)
Petr Sobotka Ostatní

Astronomové určili oblasti, kde se kolem hvězd nemohou tvořit planety. Disky se zárodky planet kolem některých hvězd jsou totiž rozmetány zářením a proudem částic okolních hvězd. podrobnosti (EN)



24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »