Úvodní strana  >  Novinky  >  Ostatní

Ostatní

Redakce Astro.cz Ostatní

Národní knihovna ČR ve spolupráci s Českou provincií Tovaryšstva Ježíšova pořádá při příležitosti 450. výročí příchodu Jezuitů do Čech výstavu Klementinum a Jezuité. Výstava prostřednictvím knižního materiálu, archiválií a trojrozměrných exponátů představuje dějiny řádu a jeho rozšíření v Evropě i ve světě, jezuitské světce a další významné členy řádu. Zvláštní pozornost je věnována historii České provincie, jejíž působení je neodmyslitelně spjato právě s Klementinem - největší a nejstarší jezuitskou kolejí v Čechách. Výstava se koná až do 15. června 2006 v Galerii Klementinum. Otevírací doba: úterý-neděle: 10:00 - 19:00 hod. Více na stránkách NK www.nkp.cz
Redakce Astro.cz Ostatní

V sobotu 29. dubna 2006 se ve Hvězdárně a planetáriu J. Palisy vOstravě koná v 18. hodin premiéra nového pořadu s názvemVesmírné živly. Více informací o pořadu naleznete nastránkách HaP JP.
Redakce Astro.cz Ostatní

Planetárium:Před dvaceti lety zamířila ze Země flotila sond k Halleyově kometě, mimo jiné proto, aby zkoumala kometární prach. Stejný úkol plnila také zcela současná sonda Stardust u komety Wild 2, ale trochu jinými metodami. V Planetáriu o tom pohovoří astronom Milan ŠolcZvukový archiv
Redakce Astro.cz Ostatní

V pátek 21. dubna 2006 od 15 hodin se v Zrcadlové kapli Národní knihovny v Praze uskuteční "Vzpomínkové setkání České astronomické společnosti napočest čestného předsedy Jiřího Grygara" u příležitosti jeho 70. narozenin, které oslavil v březnu tohoto roku. Pořádá Národní knihovna České republiky a Česká astronomická společnost.
Redakce Astro.cz Ostatní

Hvězdárna a planetárium J. Palisy v Ostravě zve zájemce na Den Země v planetáriu, který proběhne 19. dubna. Návštěvníci mohou ve středu shlédnout v 16. hodin pořad věnovaný problémům globálnímu oteplování a v 18. hodin pořad s názvem Evolučnírozpomínání. Za jasného počasí je možné od 21. hodiny pozorovat oblohu dalekohledy.
Redakce Astro.cz Ostatní

Hvězdárna Valašské Meziříčí zve zájemce o astronomii a historii na vernisáž výstavy s názvem HISTORIE A SOUČASNOST ASTRONOMIE V REGIONECH, která se koná ve čtvrtek 20. dubna 2006 v 18:00 hodin v prostorách hvězdárny. Podrobnější informace ZDE.
Redakce Astro.cz Ostatní

Planetárium:Je naše Země opravdu jen bezvýznamným práškem ve vesmíru? A do jaké míry jsme na ní v bezpečí? O tom bude povídatVladimír Kopecký z Fyzikálního ústavu Karlovy univerzity. Zvukový archiv



11. vesmírný týden 2026

11. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 3. do 15. 3. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Za soumraku už je dobře vidět Venuše, naopak Saturn je již jen pro nadšence. Merkur, Mars a Neptun nejsou vidět vůbec. Vysoko na večerní obloze jsou slabý Uran a výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale jsou na něm nějaké skvrny. Večer je na obloze dvojice slabých komet Wierzchos a MAPS, ráno nabízí R3 PanSTARRS a 24P/Schaumasse. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, což někteří amatéři podnikají jako celonoční pozorovací maraton. Raketa SLS nakonec použije v budoucnu nový horní stupeň z rakety Vulcan místo vyvíjeného EUS. Falcon 9 vynáší jednu várku Starlinků za druhou, výjimkou bude start s družicí EchoStar XXV. Od ISS odletěla první z nových japonských zásobovacích lodí HTV-X. Před 245 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

LDN 1622

LDN 1622 – Boogeyman Nebula Na tejto snímke je zachytená temná hmlovina LDN 1622, známa aj pod prezývkou Boogeyman Nebula. Nachádza sa v oblasti súhvezdia Orión a jej typický tvar vytvára dojem temnej postavy vystupujúcej z červeného vodíkového pozadia. Nejde o objekt, ktorý svieti vlastným svetlom. Tmavé štruktúry tvoria husté oblaky medzihviezdneho prachu, ktoré pohlcujú a tienia svetlo hviezd aj žiariaceho plynu za nimi. Práve kontrast medzi tmavou prachovou hmotou a jemne žiariacou emisnou hmlovinou robí z LDN 1622 jeden z najzaujímavejších objektov tejto časti oblohy. V takýchto oblakoch sa ukrýva materiál, z ktorého v budúcnosti môžu vznikať nové hviezdy. Fotografovanie podobných objektov je náročné najmä preto, že jemné prechody medzi prachom a slabou hmlovinou vyžadujú dostatok kvalitných dát aj citlivé spracovanie. Tento objekt som fotil už koncom roka, no pre neustále inverzné počasie, odhalenú chybu v firmware filtrového kolesa a dokonca aj zlé kalibračné snímky som nebol spokojný s výsledkom. A keďže máme prekvapujúco jasné noci, tak som sa k nemu vrátil a nafotil ho nanovo. A som s týmto výsledkom oveľa viac spokojný Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800 (200/600 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGB filtre, Baader SHO UltraHighspeed F2 3,5-4nm, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C, SVBony 241 power hub, DIY Rapsberry Pico klapka s flat panelom, automatizovaná astrobúdka s mojím vlastným OCS (observatory control system). Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop Lights 115x180sec. R, 106x180sec. G, 106x180sec. B, 171x120sec. L, 90x600sec Halpha, flats, master darks, master darkflats Gain 150, Offset 300. 27.1. až 7.3.2026 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »