Úvodní strana  >  Novinky  >  Soukromý start k ISS stále odkládán ...
Vít Straka Vytisknout novinku

Soukromý start k ISS stále odkládán ...

První operační let lodi Cygnus amerického soukromého sektoru po veleúspěšné podzimní premiéře má zkrátka smůlu. V prosinci byl odvolán kvůli poruše chlazení na stanici, v lednu posunut kvůli extrémním mrazům na východním pobřeží a dnes byl zrušen kvůli včerejší bouři na Slunci, jejíž dceřinná radiace by mohla poškodit elektroniku nosné rakety. Zítřejší start zůstává otázkou ...
Aktualizace 9. ledna: Po pečlivém zvážení všech faktorů byl dnešní start povolen! Oficiální odpočet se rozběhl v 10:07 SEČ, start proběhne v 19:07. Nejsou hlášeny žádné významné technické potíže a počasí dává šanci 95 procent. Přenos startu na TV NASA sledujte od 18:45.
Raketa Antares s lodí Cygnus stojí na rampě ve Virginii od neděle, podruhé za 3 týdny Autor: Orbital Sciences Corp.
Raketa Antares s lodí Cygnus stojí na rampě ve Virginii od neděle, podruhé za 3 týdny
Autor: Orbital Sciences Corp.

O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »