Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní

Ostatní



Petr Bartoš Ostatní

Nabídka pomoci

Vážení přátelé, ke dni 13.8.2002 - 4 hod, máme ohlášeno několik nabídek pro pomoc. Konkrétně se jedná o 5 lidí + 2 auta. Ochota pomoci při odklízení následků povodně.
Petr Bartoš
Karel Mokrý Ostatní

Astropis Speciál 2002

img: AstropisČlánky
L. Kohoutek: Mezihvězdná hmota v Galaxii
S. Ehlerová: Opticky nedostupný vesmír: HI obálky
V. Kopecký Jr.: Chemie v mlhovinách
P. Kulhánek: Mlhovinový plazmaglosář
T. Gráf: Hvězdné větry
J. Kubánek: Fotografování mlhovin
J. Verfl: V mlhavých dálkách
M. Švanda: Pohled hluboko do Laguny
R. Mašata: Letní temné mlhoviny

RubrikyD. Ondřich: Mlhoviny aneb obrázky, obrázky, obrázky... ?

Pavel Marek Ostatní

SKYMASTER - splnění jednoho snu

Je řada lidí, kteří si vysní, že si postaví svou vlastní hvězdárnu, do ní dají nějaký ten dalekohled, samozřejmě pokud možno ten největší a budou celé noci koukat po obloze. Ne každému se ten pocit splní, ale důležité je nepolevit a stále se snažit svůj "bláznivý" sen uskutečňovat.
Luboš Brát Ostatní

Oficiální výsledková listina Astrosoutěže 2002

Na stránkách Astrosoutěže naleznete konečnou výsledkovou listinu finalistů. Tato soutěž pro mladé astronomy je koncipována do dvou kol. První kolo se každoročně koná korespondenční formou. Účastníci plní různé praktické i teoretické ulohy, které jsou bodovány. Dvanáct nejlepších řešitelů se dostává do druhého kola, které probíhá prezenčně na hvězdárně ve Vyškově. Organizátor akce RNDr. Petr Hájek nyní zveřejnil úplnou výsledkovou listinu těchto finalistů. Letošní ročník byl již čtvrtý v pořadí a zájem mladých astronomů o tuto akci je veliký.
Pavel Marek Ostatní

Nová generace dalekohledů pro amatérské astronomy

Každý astronom amatér si tu a tam rád udělá nějakou tu zajímavou fotku. Bohužel však nemá moc času a tak by rád využil i krátkých chvílí, které může svému koníčku věnovat. Problém fotografie je však zejména v přesnosti ustavení paralaktické montáže. A tak mnohdy kvůli jedinné fotografii absolvuje i několika hodinový maratón seřizování montáže. Dnes však se astronomům amatérům dostává do rukou mocný nástroj a to dalekohledy GPS.
Štěpán Kovář Ostatní

Rezignace dr. Petra Pravce na funkci předsedy ČAS

Dne 4. července 2002 zaslal předseda ČAS dopis s návrhem na svojí rezignaci. Hlavním důvodem uvedl rodinné a zdravotní důvody. "Jde v prvé řadě o rodinné a zdravotní důvody, které mi v posledním roce nedovolují věnovat téměř žádný čas a energii dobrovolným aktivitám. Mohu věnovat jen minimum času cestám mimo mé bydliště nebo pracoviště, což se jeví jako nedostatečné.", uvedl ve své rezignaci Petr Pravec.

Výkonný výbor na své řádné schůzi 10. července 2002 rezignaci přijal a poděkoval Petru Pravcovi za jeho více jak roční působení v čele společnosti. Výkonný výbor zvolil do funkce předsedy dosavadního místopředsedu Štěpán Kováře, místopředsedou se stal Petr Bartoš a sekretářem Karel Mokrý. Celý zápis z jednání Výkonného výboru naleznete v sekci zápisy.

Pavel Marek Ostatní

Sluneční hodiny v Čechách

V zemích s kulturními tradicemi jsou jednotlivé památky a výtvarná díla evidována. Mezi tyto artefakty lze zařadit i sluneční hodiny. U nás taková evidence do 80. let chyběla. Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze vznikla tehdy myšlenka shromáždit dokumentaci o venkovních slunečních hodinách, vyhodnotit ji a zpracovat soupis slunečních hodin na pevných stanovištích. Mravenčí pílí studentů pod vedením RNDr. Ludvíka Muchy byla tato práce v roce 1990 dovršena. Celkový počet hodin tehdy zjištěný byl 1202. Bohužel, jejich výsledky publikovány nebyly.
Pavel Marek Ostatní

Astronomické přístroje a potřeby dostupné v ČR - Sluneční fólie

V dnešním krátkém příspěvku se zaměřím na známou pomůcku nejen astronomů amatérů. Vždyť kdo, z nás, majitelů nejen astronomických dalekohledů by nepřivítal možnost se bezpečně svým dalekohledem podívat na naší mateřskou hvězdu. Doposud jsme dodávali zejména originální sluneční, osazené v objímkách na konkrétní typy dalekohledů. Tato možnost neustále trvá, i když nutno podotknout, že materiál v nich používaný je dnes již překonán. Výrobci špičkových refraktorů zejména firmy Zeis a Astro-Physics doporučují folii vyráběnou německou firmou Baader Planetarium.
Marek Wolf Ostatní

LISA IV

Ve dnech 2. - 5. července 2002 proběhne v historických budovách pražského Karolina mezinárodní astronomická konference na téma Library and Information Services in Astronomy (LISA IV), kterou pořádá Astronomický ústav MFF UK ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR. Již čtvrtého setkání na toto téma se zúčastní více než stovka knihovníků světových astronomických institucí, správců databází (NASA ADS, CDS), vydavatelů odborné zahraniční literatury (Kluwer, IoP UCP) a také profesionálních astronomů. Tato konference je rovněž součástí oslav 50. výročí založení Matematicko-fyzikální fakulty UK.
Karel Mokrý Ostatní

Nová podoba www.astro.cz

Na nově upravených stránkách České astronomické společnosti naleznete několik novinek - sekci FAQ (často kladené dotazy), Download s pozadím do Windows a dokumenty o společnosti (včetně přihlášky).

V přehledně zpracované části o společnosti se dozvíte něco o uspořádání společnosti.

Na všechny stránky budou postupem času přibývat dalši informace. Máte-li jakýkoliv dotaz, připomínku, či by jste se chtěli podílet na vytváření obsahu tohoto serveru, obraťte se na info@astro.cz
příjemné čtení

Karel Mokrý Ostatní

21. 6. Nastane letní slunovrat

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 35 ze 17. 6. 2002
21. 6. Nastane letní slunovrat
Dne 21. 6. 2002 v 15h 24min letního času se severní polokoule Země nejvíce přikloní ke Slunci - v tom okamžiku nastane letní slunovrat, začne astronomické léto a Slunce vstoupí do znamení Raka. 21. 6. bude nejdelší den, Slunce u nás setrvá 16h 22min nad obzorem a jen 7h 38min zbývá na noc. V poledne vystoupí u nás Slunce nejvýš z celého roku, na obratníku Raka projde nadhlavníkem a na severním polárním kruhu o půlnoci nezapadne.
Pavel Koten Ostatní

"Astronomie a kosmonautika na Euroconu"

"Astronomie a kosmonautika na Euroconu"
Už za necelý měsíc se v České republice uskuteční vůbec poprvé v historii Eurocon, evropské setkání fanoušků literatury, filmu, Internetu a her, zaměřených na science fiction a technologie budoucnosti, fantasy a mytologii a horor, kosmonautiku a astronomii, UFO a záhady, historii a budoucnost. V rámci programu se uskuteční i tzv. Futurologický kongres s řadou přednášek věnovaných astronomii a kosmický letům a technologiím.


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »