Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  "Astronomie a kosmonautika na Euroconu"
Pavel Koten Vytisknout článek

"Astronomie a kosmonautika na Euroconu"

"Astronomie a kosmonautika na Euroconu"
Už za necelý měsíc se v České republice uskuteční vůbec poprvé v historii Eurocon, evropské setkání fanoušků literatury, filmu, Internetu a her, zaměřených na science fiction a technologie budoucnosti, fantasy a mytologii a horor, kosmonautiku a astronomii, UFO a záhady, historii a budoucnost. V rámci programu se uskuteční i tzv. Futurologický kongres s řadou přednášek věnovaných astronomii a kosmický letům a technologiím.

Město Chotěboř ležící na Českomoravské vrchovině nedaleko Havlíčkova Brodu se stane ve dnech 3. - 7. července středem Evropy, tedy alespoň pro minimálně tisícovku očekávaných návštěvníku Euroconu, kteří se sem sjedou z celé Evropy. Připraveno je pro ně obrovské množství programů věnovaných nejrůznějším oblastem. Celkem 13 souběžných programových linií zaplnění přednášky, besedy, projekce, filmy, hry, autogramiády, výstavy, koncerty, párty ...

Euroconu se zúčastní významní hosté z řad spisovatelů, vědců, redaktorů, malířů a osobností fanouškovského hnutí. Hned pět světoznámých osobností má u svého jména uvedenu poznámku Čestný host Euroconu (Guest of Honour). Jsou jimi spisovatelé George R. R. Martin (USA), Robert Holdstock (UK), Kir Bulyčev (Rusko), Andrzej Sapkowski (Polsko) a ilustrátor Jim Burns (UK). Jimi ale výčet hostů ze zahraničí ani z domova zdaleka nekončí.

Jednou z mnoha programových linií bude i Futurologický kongres, program věnovaný trendů v technologiích a společnosti, kosmickým letům, internetu, počítačům, biotechnologiím, nanotechnologiím, lékařství, komunikacím, chemii, ...

Jiří Kroulík bude hovořit o výstupech do volného kosmického prostoru a vývoji skafandrů pro kosmické lety, Antonín Vítek zase bude věnovat Mezinárodní kosmické stanici, její historii, současnosti a také zákulisním informacím, které na veřejnost příliš často neproniknou. Milan Hanousek má připraveno povídání o smrti prvního světového kosmonauta Jurije Gagarina. Pavel Koten se bude věnovat tématu Meziplanetárního internetu a též renovovanému Hubbleovu kosmickému dalekohledu. Z oblastí technologií návštěvníky čekají přednášky Libora Denera věnované programovacím technikám - genetickým, evolučním a paralelním algoritmům. Martin Macháček se bude pátým elementem, tedy borem, Martin Semerád zase otázkou nekonečna.

Nejen tyto ale mnoho a mnoho dalších pořadů bude v nabídce letošního Euroconu, který se jako vrcholná evropská akce koná v České republice vůbec poprvé v historii.

Pořadatelé - chotěbořský scifi klub Avalon - jsou přesvědčeni, že existuje mnoho důvodů, proč se první týden v červenci nacházet zrovna právě v Chotěboři. Vždyť taková koncentrace významných osobností se určitě jen tak brzo zase v našich končinách nesejde.




O autorovi



50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »