Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Mars Global Surveyor vyfotografoval další sondy
Pavel Koten Vytisknout článek

Mars Global Surveyor vyfotografoval další sondy

115460main_odyssey-enlarged-330.jpg
Poprvé v historii kosmických letů se podařilo pořídit snímek sondy obíhající jinou planetu. Mars Global Surveyor získal snímky sond Mars Odyssey a Mars Express. Na vzdálenost kolem 100 km je kamera sondy schopná rozlišit objekty menší než jeden metr v průměru.

Mars Global Surveyor (obíhá kolem Marsu od 12. září 1997) a Mars Odyssey (od 24. října 2001) obíhají po téměř kruhových drahách blízkých drahám polárním. Dráhy Odyssey je o trochu vyšší aby se zamezilo případné kolizi obou sond. Přesto se mohou obě sondy příležitostně přiblížit až na 15 kilometrů. Dvojice zveřejněných snímků byla pořízena v rozmezí 7,5 sekundy. Na prvním z nich je rychle se pohybující Odyssey ve vzdálenosti 90 km. Na druhém už ve vzdálenosti 135 km se zdá její pohyb být pomalejší. Na obou snímcích jsou zřetelně pozorovatelné obrysy sondy. Mars Orbiter Camera je schopná z výšky 350 až 405 km rozlišit na povrchu detaily o velikosti asi tří metrů. Na vzdálenost 100 km poté její rozlišovací schopnost roste na méně než jeden metr.

115459main_odyssey-2-browse.jpg

Sondě se podařilo rovněž pořídit záběry evropské družice Mars Express, která ovšem obíhá po trochu odlišné dráze. Publikovaný snímek byl pořízen ze vzdálenosti 250 až 370 km a korigován na vzájemný pohyb obou těles. Přesto se zde Mars Express jeví spíše jako protažený neostrý objekt než jako dobře definovaný obrys sondy. Protažený objekt o šířce 1,5 metru a délce 15 metru dobře odpovídá geometrii setkání a rozlišovací schopnosti kamery.

V historii se dosud nestalo, aby jedna sonda byla schopna pořídit záběry další sondy obíhající jinou planetu než je Země.

Zdroj:NASA




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »