Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v aljašském stylu

Uznání a copyright: Jan Curtis (U. Alaska), ACRC

Podívali jste se nedávno na vesmírné počasí space weather report? Pozorovatelé by měli být ve střehu jednak vzhledem k výronu koronální hmoty (coronal mass ejection - CME), jež míří na nás, jednak vzhledem k obří skupině slunečních skvrn přecházejících sluneční fotosférou. Interakce mračna energetických částic z aktivního Slunce s magnetosférou planety Země často vytváří výrazné geomagnetické bouře a polární záře. Zrovna před pár dny, 24. března, zamířil fotograf Jan Curtis svou kameru přímo nahoru a zachytil majestátní polární záclonu tyčící se na jasné a velice chladné obloze (-25F = -32C) nad Fairbanks na Aljašce v USA. Předpovědi naznačují, že nedávný výron CME, jenž míří k Zemi, může také v příštích dnech vyvolat střední geomagnetické bouře. Noční obloha s polární září jež možná bude zasahovat i do středních šířek nastane 30-31. března.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Geomagnetic storm, Active sun


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »