Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v aljašském stylu

Uznání a copyright: Jan Curtis (U. Alaska), ACRC

Podívali jste se nedávno na vesmírné počasí space weather report? Pozorovatelé by měli být ve střehu jednak vzhledem k výronu koronální hmoty (coronal mass ejection - CME), jež míří na nás, jednak vzhledem k obří skupině slunečních skvrn přecházejících sluneční fotosférou. Interakce mračna energetických částic z aktivního Slunce s magnetosférou planety Země často vytváří výrazné geomagnetické bouře a polární záře. Zrovna před pár dny, 24. března, zamířil fotograf Jan Curtis svou kameru přímo nahoru a zachytil majestátní polární záclonu tyčící se na jasné a velice chladné obloze (-25F = -32C) nad Fairbanks na Aljašce v USA. Předpovědi naznačují, že nedávný výron CME, jenž míří k Zemi, může také v příštích dnech vyvolat střední geomagnetické bouře. Noční obloha s polární září jež možná bude zasahovat i do středních šířek nastane 30-31. března.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Geomagnetic storm, Active sun


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »