Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v aljašském stylu

Uznání a copyright: Jan Curtis (U. Alaska), ACRC

Podívali jste se nedávno na vesmírné počasí space weather report? Pozorovatelé by měli být ve střehu jednak vzhledem k výronu koronální hmoty (coronal mass ejection - CME), jež míří na nás, jednak vzhledem k obří skupině slunečních skvrn přecházejících sluneční fotosférou. Interakce mračna energetických částic z aktivního Slunce s magnetosférou planety Země často vytváří výrazné geomagnetické bouře a polární záře. Zrovna před pár dny, 24. března, zamířil fotograf Jan Curtis svou kameru přímo nahoru a zachytil majestátní polární záclonu tyčící se na jasné a velice chladné obloze (-25F = -32C) nad Fairbanks na Aljašce v USA. Předpovědi naznačují, že nedávný výron CME, jenž míří k Zemi, může také v příštích dnech vyvolat střední geomagnetické bouře. Noční obloha s polární září jež možná bude zasahovat i do středních šířek nastane 30-31. března.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Geomagnetic storm, Active sun


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »