Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole z Chandry

Uznání: R.Giacconi et al., JHU, AUI, NASA

Tento hloubkový snímek oficiálně zvaný Chandra Deep Field - South představuje nejhloubkovější rentgenový snímek Vesmíru, který byl kdy pořízen. Byl dosažen po úhrnném expozičním času jednoho miliónu sekund z oběžné rentgenové observatoře Chandra. Tento rentgenový snímek je zaměřený na obyčejnou, nijak významnou oblast oblohy v souhvězdí Pece (Fornax) a odpovídá ve viditelném světle jižnímu hloubkovému poli z Hubbleova dalekohledu Hubble Deep Field - South zveřejněném v roce 1998. Barvy na záběru z Chandry odpovídají energiím: červená nízkým, zelená středním a modrá vysokým energiím a ukazují hodně slabých zdrojů na poměrně vysokých rentgenových energiích. Jsou to asi aktivní galaxie, jež živí supermasivní ústřední černé díry a velké kupy galaxií ve vzdálenostech až 12 miliard světelných let. Skvělý snímek podporuje myšlenku astronomů o mladém vesmíru, ve kterém byly masivní černé díry mnohem dominantnější než dnes.

Štítky: Chandra, Rentgenový, Černá díra, Background, Deep field


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »