Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetary na obloze

Uznání snímku: E. L. Wright (UCLA), COBE Project, Courtesy MSFC, NASA

Na tomto infračerveném snímku galaktického středu jsou označené polohy kandidátů na magnetary, o nichž se předpokládá, že jsou nejsilnějšími magnety v galaxii. Tyto kosmické elektrárny klasifikované jako měkké gama opakovače (Soft Gamma Repeaters - SGR) a anomální rentgenové pulsary (Anomalous X-ray Pulsars - AXP) jsou pravděpodobně rotujícími, supermagnetickými neutronovými hvězdami asi o velikosti města. Jak je silné magnetické pole magnetaru? Magnetické pole Země, jenž natáčí střelkou kompasu měří asi 1 Gauss, nejsilnější pole dosažitelná v pozemských laboratořích mají asi 100 000 Gaussů, zatímco monstrózní magnetické pole magnetaru se odhaduje až na 1 000 000 000 000 000 Gaussů. Tak silný magnet umístěný v poloviční vzdálenosti k Měsíci by snadno vymazal vaši kreditní kartu a vytáhl vám propisky z vašich kapes. Magnetar SGR 1900+14 vygeneroval v roce 1998 ze vzdálenosti asi 20 000 světelných let silný záblesk gama záření, jenž detekovalo hodně družic. O tomto výronu vysokoenergetického záření je nyní známo, že měl měřitelný vliv na ionosféru Země. Magnetické pole na povrchu magnetaru je tak silné, že se předpokládá, že bortí a posunuje kůru neutronové hvězdy a generuje intenzivní vysokoenergetická vzplanutí.

Štítky: Magnetické pole, Magnetar, Neutronová hvězda


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »