Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání a copyright: David Malin, UK Schmidt Telescope, DSS, AAO

Která hvězda je nejblíže našemu Slunci? Je to Proxima Centauri, nejbližší člen trojnásobné hvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlo k nám z Proximy Centauri doletí za pouhých 4,22 roku. Tato malá červená hvězda, zachycená ve středu snímku nahoře, je tak slabá, že byla objevena teprve v roce 1915 a je viditelná pouze dalekohledem. Na pozadí jsou vidět hvězdy všech možných typů z naší Mléčné dráhy. Nejjasnější hvězda v soustavě Alfa Centauri se docela podobá našemu Slunci, je známa tak dlouho jako psaná historie a je třetí nejjasnější hvězdou na noční obloze. Soustava Alfa Centauri je vidět z jižní polokoule zemské.

Štítky: Proxima centauri, Closest star


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »