Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání a copyright: David Malin, UK Schmidt Telescope, DSS, AAO

Která hvězda je nejblíže našemu Slunci? Je to Proxima Centauri, nejbližší člen trojnásobné hvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlo k nám z Proximy Centauri doletí za pouhých 4,22 roku. Tato malá červená hvězda, zachycená ve středu snímku nahoře, je tak slabá, že byla objevena teprve v roce 1915 a je viditelná pouze dalekohledem. Na pozadí jsou vidět hvězdy všech možných typů z naší Mléčné dráhy. Nejjasnější hvězda v soustavě Alfa Centauri se docela podobá našemu Slunci, je známa tak dlouho jako psaná historie a je třetí nejjasnější hvězdou na noční obloze. Soustava Alfa Centauri je vidět z jižní polokoule zemské.

Štítky: Proxima centauri, Closest star


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »