Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační čočka s pěti kvasary

Uznání: K. Sharon (Tel Aviv U.) and E. Ofek (Caltech), ESA, NASA

Co se to děje poblíž středu této kupy galaxií? Na první pohled se zdá, že je zde několik podivně protažených galaxií a přinejmenším pět jasných kvasarů. Ve skutečnosti celá kupa galaxií působí jako obrovská gravitační čočka, která bortí a násobí obrazy jasných objektů, které se vyskytují ve velké dálce. Pět jasných bílých bodů u středu kupy jsou ve skutečnosti obrazy jediného vzdáleného kvasaru. Tento snímek Hubblovým kosmickým dalekohledem je tak podrobný, že je vidět dokonce i hostitelská galaxie kolem kvasaru. Bližší prohlídka snímku nahoře ukazuje, že obloukovité galaxie na 2. a 4. hodině jsou ve skutečnosti gravitační čočkou zobrazené obrazy té samé galaxie. Třetí obraz této galaxie je vidět na asi 10. hodině od středu kupy. Obrázek nahoře příznivou shodou okolností posévají četné tečky podivných a vzdálených galaxií jako barevné drahokamy. Kupa galaxií, která působí jako velká gravitační čočka je katalogizována jako SDSS J1004+4112 a nachází se ve vzdálenosti asi 7 miliard světelných let v souhvězdí Malý lev (Leo Minor).

Štítky: Kvazary, Kupa galaxií, Lens


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »