Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačná sluneční skvrna a nový sluneční cyklus

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Proč je sluneční skvrna 905 opačně? Možná, že je klíčovým ukazatelem začátku nového magnetického cyklu na našem Slunci. Naše Slunce prochází každých 11 let magnetickým cyklem na jehož konci se vždy změní celková magnetická orientace. Jedenáctiletý sluneční cyklus je pozorován už stovky let zaznamenáváním vrcholů a údolí průměrného počtu slunečních skvrn. Slunce se právě nyní nachází poblíž svého slunečního minima a pravděpodobně začne dlouhý postup k aktivnějšímu období za 5,5 let zvanému sluneční maximum. Indikátorem, že sluneční magnetické pole se obrací, je vzhled slunečních skvrn s opačnou magnetickou polaritou než normálně. Před několika málo týdny byl spatřen jeden malý kandidát na opačnou sluneční skvrnu, ale rychle zmizel. Nyní se již ovšem sleduje větší sluneční skvrna s negativní polaritou. Tato sluneční skvrna s číslem 905, vykazuje na magnetickém snímku Slunce nahoře, pořízeném před několika dny sondou SOHO, neobvykle bílou skvrnu V několika málo minulých dnech se sluneční skvrna 905 začala rozpadat a mohla se také stát zdrojem výtrysků koronální hmoty a vybuchujících slunečních vzplanutí. Sluneční astronomové předpovídají, že nadcházející sluneční maximum bude neobyčejně aktivní.

Štítky: Magnetické pole, Solar cycle, Backwards sunspot


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »