Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačná sluneční skvrna a nový sluneční cyklus

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Proč je sluneční skvrna 905 opačně? Možná, že je klíčovým ukazatelem začátku nového magnetického cyklu na našem Slunci. Naše Slunce prochází každých 11 let magnetickým cyklem na jehož konci se vždy změní celková magnetická orientace. Jedenáctiletý sluneční cyklus je pozorován už stovky let zaznamenáváním vrcholů a údolí průměrného počtu slunečních skvrn. Slunce se právě nyní nachází poblíž svého slunečního minima a pravděpodobně začne dlouhý postup k aktivnějšímu období za 5,5 let zvanému sluneční maximum. Indikátorem, že sluneční magnetické pole se obrací, je vzhled slunečních skvrn s opačnou magnetickou polaritou než normálně. Před několika málo týdny byl spatřen jeden malý kandidát na opačnou sluneční skvrnu, ale rychle zmizel. Nyní se již ovšem sleduje větší sluneční skvrna s negativní polaritou. Tato sluneční skvrna s číslem 905, vykazuje na magnetickém snímku Slunce nahoře, pořízeném před několika dny sondou SOHO, neobvykle bílou skvrnu V několika málo minulých dnech se sluneční skvrna 905 začala rozpadat a mohla se také stát zdrojem výtrysků koronální hmoty a vybuchujících slunečních vzplanutí. Sluneční astronomové předpovídají, že nadcházející sluneční maximum bude neobyčejně aktivní.

Štítky: Magnetické pole, Solar cycle, Backwards sunspot


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »