Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opačná sluneční skvrna a nový sluneční cyklus

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Proč je sluneční skvrna 905 opačně? Možná, že je klíčovým ukazatelem začátku nového magnetického cyklu na našem Slunci. Naše Slunce prochází každých 11 let magnetickým cyklem na jehož konci se vždy změní celková magnetická orientace. Jedenáctiletý sluneční cyklus je pozorován už stovky let zaznamenáváním vrcholů a údolí průměrného počtu slunečních skvrn. Slunce se právě nyní nachází poblíž svého slunečního minima a pravděpodobně začne dlouhý postup k aktivnějšímu období za 5,5 let zvanému sluneční maximum. Indikátorem, že sluneční magnetické pole se obrací, je vzhled slunečních skvrn s opačnou magnetickou polaritou než normálně. Před několika málo týdny byl spatřen jeden malý kandidát na opačnou sluneční skvrnu, ale rychle zmizel. Nyní se již ovšem sleduje větší sluneční skvrna s negativní polaritou. Tato sluneční skvrna s číslem 905, vykazuje na magnetickém snímku Slunce nahoře, pořízeném před několika dny sondou SOHO, neobvykle bílou skvrnu V několika málo minulých dnech se sluneční skvrna 905 začala rozpadat a mohla se také stát zdrojem výtrysků koronální hmoty a vybuchujících slunečních vzplanutí. Sluneční astronomové předpovídají, že nadcházející sluneční maximum bude neobyčejně aktivní.

Štítky: Magnetické pole, Solar cycle, Backwards sunspot


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Slunce s letadlem

Přistávající letadlo Boeing 737 na letiště Václava Havla. Obzor tvoří levý břeh Vltavy v Praze na Smíchově.

Další informace »