Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tanec dvou černých děr v 3C 75

Uznání: A. Ginsburg (U. Colorado - Boulder) et al., BGPS Team, GLIMPSE II Team

Co se to děje v centru aktivní galaxie 3C 75? Ty dva jasné zdroje ve středu tohoto kompozitního rentgenově (modrá)/radiového (růžová) snímku jsou vzájemně obíhající superhmotné černé díry, které pohánějí rádiové záření 3C 75. Superhmotné černé díry od sebe dělí 25 000 světelných let, proudí z nich výtrysky relativistických částic a obklopuje je plyn o mnohamiliónových teplotách vyzařující rentgenové záření. To vše v jádrech dvou slučujících se galaxií v galaktické kupě Abell 400 ve vzdálenosti asi 300 miliónů světelných let. Astronomové dospěli k názoru, že obě tyto superhmotné černé díry jsou k sobě vázány gravitací do binární soustavy zejména proto, že výtrysky vypadají zahnuté dozadu a to by mohlo být způsobeno jejich rychlým pohybem horkým plynem kupy rychlostí až 1200 kilometrů za sekundu. V prostředí přehuštěných galaktických kup ve vzdáleném vesmíru se takové ukázkové kosmické splynutí považuje za běžné. Očekává se, že tato splynutí jsou v závěrečných stadiích intenzivními zdroji gravitačních vln.

Štítky: Binary, Černé díry, 3C 75


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy za svitu Měsíce v poslední čtvrti..

Další informace »