Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tanec dvou černých děr v 3C 75

Uznání: A. Ginsburg (U. Colorado - Boulder) et al., BGPS Team, GLIMPSE II Team

Co se to děje v centru aktivní galaxie 3C 75? Ty dva jasné zdroje ve středu tohoto kompozitního rentgenově (modrá)/radiového (růžová) snímku jsou vzájemně obíhající superhmotné černé díry, které pohánějí rádiové záření 3C 75. Superhmotné černé díry od sebe dělí 25 000 světelných let, proudí z nich výtrysky relativistických částic a obklopuje je plyn o mnohamiliónových teplotách vyzařující rentgenové záření. To vše v jádrech dvou slučujících se galaxií v galaktické kupě Abell 400 ve vzdálenosti asi 300 miliónů světelných let. Astronomové dospěli k názoru, že obě tyto superhmotné černé díry jsou k sobě vázány gravitací do binární soustavy zejména proto, že výtrysky vypadají zahnuté dozadu a to by mohlo být způsobeno jejich rychlým pohybem horkým plynem kupy rychlostí až 1200 kilometrů za sekundu. V prostředí přehuštěných galaktických kup ve vzdáleném vesmíru se takové ukázkové kosmické splynutí považuje za běžné. Očekává se, že tato splynutí jsou v závěrečných stadiích intenzivními zdroji gravitačních vln.

Štítky: Binary, Černé díry, 3C 75


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »