Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární zóna v centru naší Galaxie

Uznání: A. Ginsburg (U. Colorado - Boulder) et al., BGPS Team, GLIMPSE II Team

Centrální oblast naší Mléčné dráhy je tajemné a složité místo. Zde na snímku galaktického centrálního čtverečního stupně v radiovém a infračerveném světle jsou zvýrazněny jemné podrobnosti. Tato oblast je známa jako centrální molekulární zóna. Zatímco většina emisí vzniká v hustém plynu protkaném molekulami, tak jsou zde vidět také emisní mlhoviny rozsvěcované hmotnými mladými hvězdami, zářící zbytky supernov a v růžové barvě zatočený Centrální Galaktický rádiový oblouk. Identita a původ mnoha další útvarů zůstává neznámá. Kromě hmotné černé díry pojmenované Sgr A* střed Galaxie hostí také nejaktivnější hvězdotvornou oblast Galaxie. Tento snímek není zajímavý jenom z vědeckého hlediska. Pro svou estetickou krásu vyhrál první místo v soutěži snímků AUI/NRAO.

Štítky: Rádio, Mléčná dráha, Galaktický střed


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »