Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární zóna v centru naší Galaxie

Uznání: A. Ginsburg (U. Colorado - Boulder) et al., BGPS Team, GLIMPSE II Team

Centrální oblast naší Mléčné dráhy je tajemné a složité místo. Zde na snímku galaktického centrálního čtverečního stupně v radiovém a infračerveném světle jsou zvýrazněny jemné podrobnosti. Tato oblast je známa jako centrální molekulární zóna. Zatímco většina emisí vzniká v hustém plynu protkaném molekulami, tak jsou zde vidět také emisní mlhoviny rozsvěcované hmotnými mladými hvězdami, zářící zbytky supernov a v růžové barvě zatočený Centrální Galaktický rádiový oblouk. Identita a původ mnoha další útvarů zůstává neznámá. Kromě hmotné černé díry pojmenované Sgr A* střed Galaxie hostí také nejaktivnější hvězdotvornou oblast Galaxie. Tento snímek není zajímavý jenom z vědeckého hlediska. Pro svou estetickou krásu vyhrál první místo v soutěži snímků AUI/NRAO.

Štítky: Rádio, Mléčná dráha, Galaktický střed


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »