Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překroucená stopa meteoru nad Tenerife

Uznání a copyright: Juergen Rendtel (AIP Potsdam), IMO

Letěl tento meteor po překroucené dráze? Nikdo neví. Názory k uvážení jsou vítány. Meteory jsou typicky zrnka velikosti písku z komet, které se po vstupu do zemské atmosféry rozpadají. Rychle se pohybující meteor ionizuje molekuly v zemské atmosféře a ty pak při znovuzachycení elektronů následně září. Znatelně pokroucené dráhy meteorů byly pozorovány už dříve, ba dokonce i fotografovány, ale přiřazení takového chování pohybu samotného meteoru, a nikoliv větrem rozfoukané vlečce meteoru či pozorovateli, zůstává zatím kontraverzní. Meteor nahoře byl zachycen před dvěma týdny nad observatoří Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech a zdá se, že se vychýlil až o několik obloukových minut, což si zkušený astrofotograf nemyslil, že by mohl přisoudit posuvu výsledné vlečky nebo pohybu montáže kamery. Pokud se opravdu jedná o překroucenou dráhu meteoru, tak důvodem by mohl být výrazně nesférický tvar meteoru, neuniformní složení nebo elektrický náboj. Neuniformní meteory se mohou například více odpařovat na jedné straně než na té druhé, a to může způsobovat kolébání rotujícího meteoru. Porozumění meteorům je důležité, protože meteory jsou kandidáti na osetí Země prebiotickými molekulami, které umožnily vývoj života.

Štítky: Meteor, Trail, Wobble


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »