Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překroucená stopa meteoru nad Tenerife

Uznání a copyright: Juergen Rendtel (AIP Potsdam), IMO

Letěl tento meteor po překroucené dráze? Nikdo neví. Názory k uvážení jsou vítány. Meteory jsou typicky zrnka velikosti písku z komet, které se po vstupu do zemské atmosféry rozpadají. Rychle se pohybující meteor ionizuje molekuly v zemské atmosféře a ty pak při znovuzachycení elektronů následně září. Znatelně pokroucené dráhy meteorů byly pozorovány už dříve, ba dokonce i fotografovány, ale přiřazení takového chování pohybu samotného meteoru, a nikoliv větrem rozfoukané vlečce meteoru či pozorovateli, zůstává zatím kontraverzní. Meteor nahoře byl zachycen před dvěma týdny nad observatoří Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech a zdá se, že se vychýlil až o několik obloukových minut, což si zkušený astrofotograf nemyslil, že by mohl přisoudit posuvu výsledné vlečky nebo pohybu montáže kamery. Pokud se opravdu jedná o překroucenou dráhu meteoru, tak důvodem by mohl být výrazně nesférický tvar meteoru, neuniformní složení nebo elektrický náboj. Neuniformní meteory se mohou například více odpařovat na jedné straně než na té druhé, a to může způsobovat kolébání rotujícího meteoru. Porozumění meteorům je důležité, protože meteory jsou kandidáti na osetí Země prebiotickými molekulami, které umožnily vývoj života.

Štítky: Meteor, Trail, Wobble


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »