Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překroucená stopa meteoru nad Tenerife

Uznání a copyright: Juergen Rendtel (AIP Potsdam), IMO

Letěl tento meteor po překroucené dráze? Nikdo neví. Názory k uvážení jsou vítány. Meteory jsou typicky zrnka velikosti písku z komet, které se po vstupu do zemské atmosféry rozpadají. Rychle se pohybující meteor ionizuje molekuly v zemské atmosféře a ty pak při znovuzachycení elektronů následně září. Znatelně pokroucené dráhy meteorů byly pozorovány už dříve, ba dokonce i fotografovány, ale přiřazení takového chování pohybu samotného meteoru, a nikoliv větrem rozfoukané vlečce meteoru či pozorovateli, zůstává zatím kontraverzní. Meteor nahoře byl zachycen před dvěma týdny nad observatoří Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech a zdá se, že se vychýlil až o několik obloukových minut, což si zkušený astrofotograf nemyslil, že by mohl přisoudit posuvu výsledné vlečky nebo pohybu montáže kamery. Pokud se opravdu jedná o překroucenou dráhu meteoru, tak důvodem by mohl být výrazně nesférický tvar meteoru, neuniformní složení nebo elektrický náboj. Neuniformní meteory se mohou například více odpařovat na jedné straně než na té druhé, a to může způsobovat kolébání rotujícího meteoru. Porozumění meteorům je důležité, protože meteory jsou kandidáti na osetí Země prebiotickými molekulami, které umožnily vývoj života.

Štítky: Meteor, Trail, Wobble


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »